17 marca 2017
Historia Jakuba - prapremiera sztuki Tadeusza Słobodzianka o losach księdza Wekslera-Waszkinela
Opis wydarzenia
Warszawa, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy: prapremiera Historii Jakuba Tadeusza Słobodzianka w rezyserii Ondreja Spišáka z Łukaszem Lewandowskim w roli głównej.
Oto Marian Jakub, ksiądz rzymskokatolicki, uratowany przez polską rodzinę. Jego żydowscy rodzice zostali zagazowani w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego. Jeszcze nie wiedział o swoim pochodzeniu, choć czuł swoją inność, koledzy nazywali go Żydem. Poza tym nie był podobny do polskich rodziców, którzy nigdy nie chcieli przywoływać tamtej, potwornej przeszłości. Wypierali ją z siebie. Marian obronił doktorat z filozofii. Zajął się Bergsonem. Odtąd był "księdzem profesorem". Przed śmiercią polscy rodzice opowiedzieli mu wszystko. I tak oto wykształcony filozof, katolicki ksiądz, musiał zmierzyć się z prawdą o swojej drugiej tożsamości, żydowskiej, którą do tej pory tylko przeczuwał, ale odsuwał ją od siebie. Rozpoczęła się wędrówka Mariana do przeszłości.
Tadeusz Słobodzianek swoją sztukę Historia Jakuba , wystawioną w Teatrze Dramatycznym (Scena na Woli) w reżyserii Ondreja Spišáka, oparł na autentycznej historii księdza Romualda Jakuba Wekslera - Waszkinela. Nie jest to historia opowiedziana "jeden do jednego", choć sam bohater w pełni zaakceptował wizję dramaturga. W znakomitej interpretacji Łukasza Lewandowskiego ksiądz Marian jest człowiekiem otwartym i dobrym, a jednocześnie trochę histerycznym i bardzo emocjonalnym. Taki jest ksiądz Waszkinel w rzeczywistości, wiem coś o tym, bo znamy się już prawie ćwierć wieku. W dniu, w którym wspominamy zbrodnię w Jedwabnem powróciłem do przejmującej "Historii Jakuba", niedocenionej przez polską krytykę, a przecież przedstawienie na Woli to jedno z najważniejszych wydarzeń mijającego sezonu teatralnego.
(Andrzej Luter Polskie bluźnierstwo, www.e-teatr.pl, 11 lipca 2017.)
Galeria
Spektakle
Premiera 17 marca 2017 | Historia Jakuba reż. Spišák Ondrej, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy – Warszawa. |
Recenzje i artykuły
Polskie bluźnierstwo Ks. Andrzej Luter |