Trwa ładowanie..

Mieczysław Stoor

Biografia

ur. 5 IX 1929 w Boja­nowie k. Rawicza, zm. 5 X 1973 w Kraśniku Lubelskim.

Aktor.

Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST (1953). Zaangażował się do Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie. Ale już w sezonie 1954/55 pracował w Teatrze Ludowym w Warszawie, a od marca 1955 r. zaangażował się do Teatru Domu Wojska Polskiego, w którym (przemianowianym w 1957 r. na Teatr Dramatyczny) występował do końca sezonu 1969/70. Zadebiutował tu w premierze inaugurującej TDWP – Weselu Wyspiańskiego w reżyserii Maryny Broniewskiej i Jana Świderskiego, gdzie zagrał rolę Kaspra. Początkowo grał role drugoplanowe, m.in. w Tragedii optymistycznej Wiszniewskiego, w Romeo i Julii Szekspira (Merkutio), Samotności Słomczyńskiego, Imionach władzy Broszkiewicza. Większą rolą był Matti w Pan Puntila i jego sługa Matti Brechta w reżyserii Konrada Swinarskiego. Spektakl był krytykowany za zbytnie naśladownictwo doktryny Brechta, ale Stoor zagrał później w prawie wszystkich spektaklach Swinarskiego, zrealizowanych w Teatrze Dramatycznym: w Księżniczce Turandot Gozziego (Brighella), Ptakach Jareckiego/Osieckiej (Herakles), Franku V Durrenmatta (Kappeler).

Mieczysław Stoor występował również w inscenizacjach Ludwika Rene (m.in. Diabeł i Pan Bóg Sartre’a, Królu Edypie Sofoklesa, Fizycy, Romulus Wielki, Anabaptyści Durrenmatta, Po upadku Millera, Wędrówki Mistrza Kościeja Ghelderode, Kroniki królewskie Wyspiańskiego, Marchołt gruby a sprośny Kasprowicza).

Aktor partnerował Elżbiecie Czyżewskiej w Drugim pokoju Herberta w reżyserii Lucyny Tychowej. Zagrał również Kapitana w Indyku Mrożka w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego. Gustaw Holoubek powierzył mu rolę Fortynbrasa w swojej inscenizacji Hamleta, Adam Hanuszkiewicz rolę Mikołaja w Płatonowie Czechowa, a Jan Świderski Koczkariewa w Ożenku Gogola.

Mieczysław Stoor był również jednym z współtwórców i aktorów ka­baretu Koń, który zainicjował Jerzy Dobrowolski w Teatrze Dramatycznym w 1958 roku i który stał się prawdziwym przebojem w repertuarze sceny.

Po zakończeniu pracy w Dramatycznym aktor występował w Teatrze Polskim. Miał w dorobku szereg ról w filmach. Zmarł przedwcześnie w wyniku tragicznego wypadku.

Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1900-1980 t.II, PWN Warszawa 1994

Więcej informacji o Mieczysław Stoor na stronie Encyklopedii Teatru Polskiego.