Trwa ładowanie..

55-lecie pracy zawodowej Małgorzaty Niemirskiej

W roku 2024 przypada 55-lecie pracy zawodowej Małgorzaty Niemirskiej – aktorki, która od 1969 – z kilkunastoletnią przerwą, podczas której poświęciła się współpracy z Teatrem Studio i Jerzym Grzegorzewskim – do dziś jest wierna scenie Teatru Dramatycznego. Tutaj, po ukończeniu warszawskiej PWST, zadebiutowała w roli Królewny w spektaklu „Marchołt gruby a sprośny” w reż. Ludwika René. Była Klarą w „Zemście” Fredro w reż. Gustawa Holoubka, Celimeną w molierowskim „Mizantropie” w reż. Witolda Zatorskiego i Elmirą w „Biedaczku vel Tartufie” w reż. Marka Walczewskiego, a także Ciotką z Titisee w „Wymazywaniu” Bernharda w inscenizacji Krystiana Lupy. Zagrała w „Królu Mięsopuście” w reż. Jana Bratkowskiego (1971), „Elektrze” w reż. Kazimierza Dejmka (1973), „Kubusiu Fataliście” w reż. Witolda Zatorskiego (1976), „Nocy listopadowej” w reż. Macieja Prusa (1978), „Szaleństwie Jerzego III w reż. Filipa Bajona (1994) i „Alpejskich zorzach” w reż. Rafała Sabary (1998). W ostatnich latach wcieliła się m.in. w role Pogorelki w „Romantykach” Levina i „Kobietach bez znaczenia” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza, zagrała w „Kobietach bez znaczenia” oraz spektaklu „Psy ras drobnych” w reż. Iwony Kempy a także w docenianym „Moim roku relaksu i odpoczynku” w reż. Katarzyny Minkowskiej i „Naszych czasach” Weroniki Szczawińskiej. Współpracowała z warszawskim Teatrem Studio, Teatrem Ateneum, Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrem Miejskim w Gdyni. Rozpoznawalność przyniosła jej rola Lidki Wiśniewskiej w serialu „Czterej pancerni i pies”. Grała w filmach m.in. Jerzego Kawalerowicza, Zbigniewa Kuźmińskiego, Bogusława Lindy, Jerzego Stefana Stawińskiego czy Kingi Dębskiej. W Teatrze Telewizji stworzyła role w inscenizacjach Olgi Lipińskiej, Kazimierza Brauna, Barbary Borys-Damięckiej i Agnieszki Glińskiej. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W 2014 roku Teatr Dramatyczny przygotował wystawę „Niemirska w Dramatycznym” , która dokumentowała najważniejsze z ponad 30 ról, w jakich wystąpiła na deskach tej sceny.

Przypominamy rozmowę z Małgorzatą Niemirską, którą w 2020 roku poprowadził Wojciech Majcherek. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Mój Dramatyczny”

Rozmowa z Małgorzatą Niemirską z cyklu "Mój Dramatyczny"

fot. "Mizantrop” w reż. Witolda Zatorskiego, 1980, M. Holzman / Archiwum Artystyczne Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka m.st. Warszawy