Teatry i zespoły

Trwa wczytywanie

Teatr Sensacji

Teatr działał w gmachu Panoramy przy ul. Karowej 18, zaprojektowanej w 1897 roku przez Karola Kozłowskiego, twórcy Panoramy przy Oboźnej 1/3, w sali na 450 miejsc.

Był inicjatywą prywatną Kazimierza Biernackiego, który cztery lata wcześniej kierował teatrem Szkarłatna Maska, nazywanej warszawskim Grand Guinolem. W premierowym przedstawieniu Maya Simona Gantillona, w tytułowej roli, wystąpiła Irena Solska, a partnerowali jej m.in.: Teodor Roland, Wiktor Biegański. Jak wyraził się Tadeusz Kończyc, sztuka nie należała do rzędu okropności scenicznych, ale nie była takze sensacją ani artystyczną ani literacką. Przychylnie wyrażano się o talencie Solskiej, który zasługuje na większą scenę.

Jednak magnetyzm aktorki nie pozwolił utrzymać się teatrowi, który dał jeszcze jedną premierę Nieuchwytnego . Tajemnicy Scotland Yardu, Edgara Wallace'a (prem. 22 stycznia 1928). Po dwóch tygodniach teatr zakończył działalność. Kazimierz Biernacki został sekretarzem dyrekcji w Teatrze Polskim, później kierownikiem administarcyjnym m.in. Morskiego Oka, Cyrulika Warszawskiego, Tip-Top.

Ewa Hevelke (2017)

Bibliografia:

  • Edward Krasiński, Warszawskie sceny 1918–1939, P.I.W., Warszawa 1976

Sezon: 1928 / 1929

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji