Osoby

Trwa wczytywanie

Józef Głodowski

GŁODOWSKI Józef Franciszek Adam (13 II 1860 Siedlce - 20 II 1910 Topola Królewska), aktor, śpie­wak, dyr. teatru. Był synem Krzysztofa G. i -> Anieli G., bratem - Pauliny G. W 1876 występował w zespole A. Bucholtzowej w Janowie, w 1878-79 w zespole Anny Dudtow, potem W. Gostyńskiego. Po rozwiązaniu tego zespołu w czerwcu 1879 sam objął dyr. zespołu w Chełmie Lub. Następnie występował: w 1880 w ze­spole P. Ratajewicza w Tomaszowie, Krasnymstawie i Chełmie, w 1881 u B. Kremskiego m.in. w Płocku i Piotrkowie (wrzesień), w 1884-87 kolejno w zespołach: F. Ratajewicza w Siedlcach, J. Żołopińskiego w warsz. t. ogr. Eldorado, w Radomiu i Lublinie, J. Puchniewskiego m.in. w Lublinie, K. i S. Sarnowskich w Kiel­cach, M. Kisielnickiego w Piotrkowie, Siedlcach, Lublinie, J. Szymborskiego w warsz. t. ogr. Alhambra, 28 IV 1887 zorganizował z K. Hoffmanem w Często­chowie zespół, z którym w maju odwiedził Kutno, Łę­czycę, Koło i Kalisz, w czerwcu Radom i Końskie, w lipcu Sandomierz, potem Puławy i Nałęczów oraz ponownie Koło, w październiku i listopadzie Łomżę, w grudniu Koło i Turek (także styczeń 1888), od stycznia do czerwca 1888 zespół występował w Łęczycy. G. grał role charakterystyczne, m.in. Bajdalskiego ("Pan Damazy"), Kaspra ("Piosnka wujaszka"), Szaruckiego ("Majster i czeladnik"), Ciaputkiewicza ("Grube ryby"), Fujarkiewicza ("Dom otwarty"), Dyrdę ("Czartowska ła­wa"), Kreczyńskiego ("Małżeństwo Kreczyńskiego"), Kaspra ("Gwałtu co się dzieje").
W 1888 opuścił scenę, ożenił się z nauczycielką Stanisła­wą Kraśkiewicz i osiadł wraz z rodziną jako pisarz gminny w Topoli Królewskiej pod Łęczycą. Wierny jednak swym dawnym zainteresowaniom, był organiza­torem i reżyserem amatorskiego t. chłopskiego, który osiągnął bardzo dobre rezultaty, i nawet występował w Warszawie. Sam także niekiedy występował na sce­nie, np. w 1901 w warsz. t. ogr. Wodewil, a w 1909 u K. Hoffmana w Druskiennikach, w 1896 zaś wspólnie z K. Hoffmanem prowadził zespół w Pułtusku i Ło­wiczu.
Bibl.: Dąbrowski: Teatr w Lublinie; Śliwina: Dzieje . w Lub­linie; Wspomnienia aktorów; Scena i Sztuka 1910 nr 9 (il.); Afisze Bucholtzów, WAP Lublin; Księgi Ludności Starej Gmi­ny Topola, Powiatowe Arch. Państwowe, Łęczyca.
Ikon.: Fot. pryw. - MTWarszawa.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji