Osoby

Trwa wczytywanie

Sylwester Banaszak

BANASZAK Sylwester (20 XI 1911 Osterfeld w Niemczech - 26 XII 1973 Gniezno), aktor, inspi­cjent. Był synem Marcina B. i Apolonii z domu
Vogt, mężem Kazimiery z Jankowskich. Urodził się w Niemczech, a do Polski przyjechał w 1920. Do szkół uczęszczał w Gnieźnie. Już przed II wojną świat. działał w amat. ruchu teatr. na terenie Gnie­zna i brał udział w przedstawieniach organizowa­nych tu przez stow. społeczno-kulturalne. W czasie okupacji niem. wywieziony pocz. na roboty przy­musowe do Berlina, potem był w obozie w Ino­wrocławiu. Za działalność konspiracyjną został wy­wieziony do obozu w Mauthausen, gdzie przebywał do 1945. Po powrocie do Gniezna, był jednym ze współorganizatorów tamtejszego T.Miejskiego; na­leżał do jego pierwszego zespołu i w spektaklu inaug. 1 V 1946 grał Marcina ("Stary kawaler"). W zespole teatru w Gnieźnie pracował do 1970. Pełnił funkcje inspicjenta, a także grał dziesiątki ról, gł. epizodycznych, takich jak: Dulski ("Moralność pani Dulskiej"), Jan ("Śluby panieńskie"), Filip ("Dożywocie"), Perełka i Murarz I ("Zemsta"), Grzegorz ("Damy i huzary"), Ekonom ("Cudzoziemczyzna").
Bibl.: Almanach 1973/74; Afisze i programy, IS PAN (m.in. wspomnienie o B. w programie "Króla Mięsopusta", prem. 24 II 1974 w T. im. Fredry w Gnieźnie; program pt. XXV lat Państwowego Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie); Akta (tu fot.), ZASP.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1900-1980 t.II, PWN Warszawa 1994

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji