Kalendarium

18 maja 1993

Żiwago w inscenizacji Jurija Lubimowa

Wiedeń, Tieatr na Tagankie (w sali Odeon): premiera adaptacji Doktora Żiwago w inscenizacji Jurija Lubimowa.  Przedstawienie zatytułowane  Hommage à Zhivago zostało określone w podtytule jako „przypowieść muzyczna na motywach powieści Doktor Żiwago Borisa Pasternaka i poezji z różnych lat Aleksandra Błoka, Osipa Mandelsztama, Borisa Pasternaka, Aleksandra Puszkina”. Autorem muzyki był Alfred Schnittke, scenografię „według idei J. Lubimowa" stworzył Andriej von Schlippe. 

Lubimow skupiał się w tej realizacji bardziej na poezji niż prozie. Ze względów komercyjnych (przedstawienie było zamówione przez festiwal Wiener Festwochen) tytuł spektaklu musiał odnosić się do tytułu powieści, słynnej na Zachodzie nie tylko za sprawą literackiej Nagrody Nobla (1958, autor został zmuszony przez władze do odmowy jej przyjęcia), ale też dzięki adaptacji filmowej Davida Leana (1965, pięć Oskarów, pięć Złotych Globów, wielki sukces kasowy), nie mógł go jednak powtarzać dosłownie ze względu na prawa autorskie (zob. Birgit Beumers, Yuri Lyubimov: Thirty Years at the Taganka Theatre, Routledge 1997).

Premiera w Moskwie – pod tytułem Żiwago (doktor) – odbyła się 16 czerwca tego roku na Nowej Scenie Tieatra na Tagankie w Moskwie.

 

Oficjalny zwiastun przedstawienia (2:26)

Janusz Legoń (2018)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji