Kalendarium

20 listopada 1937

Pierwszy program Polskiego Baletu Reprezentacyjnego

Paryż: premiera pierwszego programu Polskiego Baletu Reprezentacyjnego w choreografii Bronisławy Niżyńskiej w Théâtre Mogador w Paryżu. W programie m.in. Pieśń o ziemi Romana Palestra oraz Apollo i dziewczyna Ludomira Różyckiego.

Inicjatorem przedsięwzięcia był poeta Jan Lechoń, ówczesny attaché kulturalny we Paryżu, dyrektorem generalnym został Arnold Szyfman, który zaprosił do współpracy mieszkającą wówczas w Londynie Niżyńską. Obfite subwencje państwowe wynikały z faktu, że zespół reprezentował Polskę na paryskiej Międzynarodowej Wystawie Techniki i Sztuki. PBR otrzymał Grand Prix wystawy w dziedzinie sztuki tanecznej, a kompozytorzy prezentowanych utworów –  Różycki, Palester, Michał Kondracki i Bolesław Woytowicz – zostali uhonorowani złotymi medalami.

W grudniu 1937 Polski Balet Reprezentacyjny występował w londyńskiej operze Covent Garden, od końca stycznia  1938 odwiedził osiemnaście miast na terenie Niemiec, od Szczecina po Norymbergę. Od kwietnia zespół występował w Polsce (Katowice, Chorzów, Poznań, Kraków, Wilno). W sezonie 1938/1939 Niżynską w roli kierownika zespołu zastąpił Leon Wójcikowski – pod jego kierownictwem wystąpili m.in. w Nowym Jorku w ramach wystawy światowej (5–19 lipca 1939). We wrześniu tego roku mieli wystąpić na Biennale w Wenecji.

Rafał Węgrzyniak, Janusz Legoń (2018)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji