Hasła

Trwa wczytywanie

Autor: Diana Poskuta-Włodek

regulamin teatralny

Dokument zawierający przepisy i rozporządzenia regulujące zasady organizacji teatru oraz jego działania, opracowywany przez dyrekcję teatru w oparciu o statut i zatwierdzany przez organizatora teatru (np. MKiDN, urząd marszałkowski, urząd miasta).

Organizacyjny r.t. określa zasady zarządzania, w tym zakres obowiązków dyrektora i jego zastępców, strukturę organizacyjną teatru, zakres prac poszczególnych działów. W teatrach obowiązują również regulaminy szczegółowe, jak: r. pracy, r. płac, r. BHP i inne, a także instrukcje porządkowe i zarządzenia wewnętrzne. R.t. stanowi zestaw rozporządzeń zgodnych z obowiązującym prawem.

W dawnych teatrach na ziemiach polskich r.t., występujący pod różnymi nazwami – np. jako r. domowy, regulowały ustrój administracyjny teatru i zasady jego funkcjonowania oraz normy zachowania się publiczności. W teatrach prywatnych r.t. był ustalany przez antreprenera. Niekiedy, jak w Krakowie w 1932, r.t. oprócz struktury organizacyjnej i liczebności personelu ustalał wysokość dotacji gminnej i „gospodarkę finansową teatru”. W Warszawie do I wojny światowej obowiązywały w teatrach rządowych Ustawy Teatru Narodowego (1822) opracowane pod kierunkiem Wojciecha Bogusławskiego, określające podległość władzom zwierzchnim, obowiązki dyrektora, kompetencje tzw. dozorców odpowiedzialnych za pracę maszynistów i dekoratorów itp.

Bibliografia

  • Bieńka, Maria Olga: Warszawskie Teatry Rządowe. Dramat i komedia 1890-1915, Warszawa 2003;
  • Jabłoński, Zbigniew; Got, Jerzy: Dzieje teatru w Krakowie w latach 1781-1830, Kraków 1980;
  • Michalik, Jan: Dzieje teatru w Krakowie w latach 1893-1915, t. 3, Kraków 1987;
  • Poskuta-Włodek, Diana: Dzieje teatru w Krakowie w latach 1918-1939. Zawodowe teatry dramatyczne, Kraków 2012.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji