Autorzy

Trwa wczytywanie

Murray Schisgal

SCHISGAL Murray
(ur. 25 listopada 1926, Nowy Jork, USA)
Amerykański pisarz i scenarzysta. Urodzony w Brooklynie. Ukończył konserwatorium oraz szkołę prawniczą. Pracował jako nauczyciel, dorabiał jako muzyk. W latach 1944-1946 służył w amerykańskiej marynarce.
Debiutował na scenie jako dramatopisarz najpierw w Londynie ("The Typist", 1961), a dopiero potem w Nowym Jorku (1963). Pierwszym sukcesem na Broadwayu stała się sztuka o pseudointelektualistach zatytułowana "Luv", która miała premierę w 1964 roku i za którą Schisgal dostał nominację do Tony Award dla najlepszej sztuki oraz dla najlepszego autora roku. Sztuka stała się też w 1967 podstawą adaptacji filmowej, z udziałem Jacka Lemmona i Petera Falka. Również w 1967 Schisgal opracował scenariusz filmu, opartego na własnej sztuce "The Tiger Makes Out", w którym zadebiutował Dustin Hoffman. Po głośnym sukcesie w filmie Nicholsa "Absolwent", Hoffman wrócił do teatru i zagrał w charakterze gwiazdy w wyreżyserowanej przez siebie sztuce Schisgala "Jimmy Shine" (1968), a następnie wyreżyserował jeszcze jego "All Over Town" (1974).
Schisgal był jednym z trzech scenarzystów słynnego filmu "Tootsie" (1982, nominacja do Oskara), w którym zagrał także małą rolę jednego z uczestników party. Kolejne filmowe scenariusze to "A Walk on the Moon" (1999), "Boys and Girls" ((2000) and "Beyond the Goodbye".
W Polsce znane są zwłaszcza jego sztuki: "Sie kochamy", "Spróbujmy jeszcze raz", "Zawiść", "Maszyny do pisania", "Nowojorczycy" i "Bananowy biznes".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji