Autorzy

Trwa wczytywanie

Edward Żebrowski

ŻEBROWSKI Edward
(ur. 26 lipca 1935, Warszawa, Polska)
Reżyser i scenarzysta filmowy. Naprawdę nazywa się Edward Bernstein. Ukończył Wydział Reżyserii łódzkiej PWSFTViT w 1965 roku. Najbardziej znany jest jako współscenarzysta większości filmów Krzysztofa Zanussiego - "Twarzą w twarz", "Zaliczenie", "Struktura kryształu", "Góry o zmierzchu", "Za ścianą", "Dotknięcie ręki". W dwóch filmach Zanussiego zagrał także niewielkie role - lekarza w "Iluminacji" i profesora matematyki w "Constansie".
W 1981 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w dziedzinie filmu za twórczość scenariopisarską i reżyserską ze szczególnym uwzględnieniem filmów "Ocalenie", "Szpital przemienienia" (na podstawie prozy Stanisława Lema) i "W biały dzień" - trzech obrazów, które wyreżyserował i do których napisał scenariusz, najważniejszych w jego samodzielnej twórczości i niezwykle istotnych dla powojennej historii filmu polskiego. "Szpital przemienienia" i "W biały dzień" otrzymały Nagrody Główne Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1979 i 1981 roku, "Szpital przemienienia" ponadto wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz statuetkę Don Kichota przyznawaną przez Dyskusyjne Kluby Filmowe. "Ocalenie" uhonorowano nagrodą Klubu Krytyki Filmowej - "Syrenką Warszawską" oraz na festiwalach w Chigaco (Srebrną Plakietką) i Valladoid (wyróżnieniem specjalnym). Ponadto Żebrowski jest autorem scenariusza i reżyserem adaptacji opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza "Dzień listopadowy", zrealizowanej jako film telewizyjny w roku 1970. W 1970 roku wyreżyserował także dla telewizji film "Szansa" ze Zbigniewem Zapasiewiczem w roli głównej (aktorem który zagrał także pierwszoplanowych bohaterów "Ocalenia" i "Szpitala przemienienia"). Jest również autorem scenariuszy do filmów: "Pasja" (1977) w reżyserii Stanisława Różewicza - o życiu Edwarda Dembowskiego, "Wyspy szczęśliwe" (1972) w reżyserii Stanisława Brejdyganta, "Kapitan Conrad" (1993) w reżyserii Andrzeja Kostenki - jednej z części międzynarodowego serialu o Józefie Konradzie Korzeniowskim. Współnie z Andrzejem Wajdą i Agnieszką Holland napisał scenariusz filmowej adaptacji "Biesów" Fiodora Dostojewskiego, nakręconej w 1988 roku pod tytułem "Les Possedes". Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim przy scenariuszu trylogii "Trzy kolory". W 2006 roku był konsultantem scenariuszowym przy filmie Sławomira Fabickiego "Z odzysku".
Żebrowski aktywnie działa w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich jako członek prezydium, przewodniczący koła reżyserów oraz przewodniczący sekcji filmu fabularnego (1978-80). W latach 1981-84 był przewodniczącym Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Jest także pedagogiem. W latach 1979-1984 i 1989-2000 wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiegow Katowicach, współpracował także z uczelniami zagranicznymi (w Berlinie Zachodnim, Kopenhadze i Brnie). W latach 1985-1987 prowadził wraz z Wojciechem Marczewskim seminaria z reżyserii w Duńskiej Szkole Filmowej, zaś w 1988-1994 wspólnie z Krzysztofem Kieślowskim cykliczne roczne seminaria scenariuszowe dla scenarzystów i reżyserów (organizowane przez Fundację Focal ze Szwajcarii).W latach 1997-2002 prowadził seminarium w Studium Scenariuszowym PWSFTViT w Łodzi. Obecnie jest wykładowcą w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji