Autorzy

Trwa wczytywanie

Marek Sart

Ur. 4 VI 1926, Łódź. Zm. 6 XI 2010, Otwock k/ Warszawy
Studiował polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, jednocześnie pry­watnie kształcąc się muzycznie i grywając jazz w łódzkim klubie ,,Melomanów", którego był współzałożycielem. Od 1950 uczył się kompozycji u T. Szeligowskiego w Warszawie, od 1955 zaczął kom­ponować muzykę rozrywkową. W 1960-62 był kierownikiem mu­zycznym teatru satyrycznego "Buffo" w Warszawie, 1973-74 kie­rownikiem artystycznym Operetki w Poznaniu. Jednocześnie współ­pracował z radiem i TV pisząc muzykę do wielu programów i prowadząc własny cykl audycji (,,Ze świata musicalu" w TV).
Jego twórczość to przede wszystkim piosenki, z których sporo zyskało rangę przebojów ("Wesoły pociąg", "Woziwoda", "Komu piosenkę?", "Malowana lala", "Nie jestem głupia", "Odejdź, smutku"), muzyka filmowa ("Mąż swojej żony", "Klub kawalerów", "Liczę na wasze grzechy", "Zbrod­niarz i panna", "Przygoda z piosenką"), a także operetki i musicale. Ważniejsze z nich: "Miss Polonia" (1961; libr. J. Jurandot), "Niedopa­sowani" (1968; libr. W. Młynarski), "Butterfly cha-cha" (1968; libr. W. Młynarski), "Historia spod mostu" (1972; libr. L. Terpiłowski i St. R. Dobrowolski), "Parady" (1973; libr. S. Grochowiak wg J. Potockiego), "Achilles i miłość" (1974; libr. J. Kofta i M. Sprusiński), "Romans pa­ryski" (1981; libr. wg E. Labiche'a).
Sart (właśc. nazwisko Jan Szczerbiński) jest znanym działaczem muzycznym; był długoletnim prezesem Związku Autorów i Kompo­zytorów Rozrywkowych.
Źródło: Przewodnik Operetkowy Lucjan Kydryński, PWM 1994

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji