Autorzy

Trwa wczytywanie

Michael Gow

GOW Michael
(ur. 14 lutego 1955, Sydney, Australia)
Australijski dramatopisarz, scenarzysta filmowy, reżyser teatralny, aktor i malarz. Studiował na uniwersytecie w Sydney; w trakcie studiów działał w Sydney University Dramatic Society. W latach osiemdziesiątych grał w filmie i telewizji, między innymi w serialu "The Young Doctors". Jako dramatopisarz debiutował w 1983 roku dramatem "The Kid" (Dzieciak). W następnych latach na sceny trafiły "Away" (Z dala, druk i premiera 1986), "On Top Of The World" (Na szczycie świata, premiera 1986), "Europe" (premiera 1987, druk 1988), "1841" (druk i premiera 1988), "All Stops Out" (druk 1989, premiera 1991), "Furious" (Wściekły, premiera 1991), "Sweet Phoebe" (Febe, wróć, 1994), "Live Acts On Stage" (Życie rozgrywa się na scenie, 1996), "The Fortunes of Richard Mahony" (Los Richarda Mahony, premiera 2002), "Up Here" (2004), "17" (2005). W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku dramaty Gowa cieszyły się w Australii dużym powodzeniem; "Away" była repertuarowym hitem. Sztuka, wielokrotnie nagradzana, grywana również w Wielkiej Brytanii i USA, w Australii weszła do kanonu współczesnej klasyki. Gow jest też autorem słuchowiska "The Astronaut's Wife" (Żona astronauty, premiera 1984); na słuchowisko przerobił także sztukę "Europe". Ponadto napisał scenariusz filmu "Art'n'Life" i serialu telewizyjnego "Eden's Lost". Gow nie unika kontrowersyjnych problemów - na przykład odmienności erotycznej. Najnowsza sztuka Gowa, "17", napisana na zamówienie National Theatre w Londynie, wystawiana również w Dublinie i w Birmingham, podejmuje problemy wieku dojrzewania i relacji rodzinnych. W języku polskim ukazał się jego dramat "Febe, wróć" ("Dialog" nr 9/2000).
Michael Gow jest również wziętym reżyserem; w latach 1991-1993 był etatowym reżyserem w Sydney Theatre Company. Pracował także w Company B, Black Swan Theatre Company, Griffin Theatre Company, State Theatre Company of South Australia, Australian Theatre for Young People, Playbox, Opera Australia i w Queensland Theatre Company. Reżyserował spektakle dla festiwali w Sydney i w Adelajdzie; w 2002 reżyserował światową premierę swojej sztuki "The Fortunes of Richard Mahony" dla festiwalu w Brisbane. Od 1999 roku Gow pełni funkcję dyrektora artystycznego Queensland Theatre Company. Nie boi się artystycznego ryzyka - współpracuje zarówno z młodymi, jak i kontrowersyjnymi twórcami: dramatopisarzami, reżyserami i scenografami. Chętnie sięga też po utwory Edwarda Albee, Michaela Frayna, Davida Hare'a i Alana Bennetta.
Gow jest laureatem wielu nagród, między innymi dwukrotnym laureatem nagrody krytyków z Sydney (Sydney Theatre Critics Circle Award) za sztuki "Away" i "Furious". W 2003 roku otrzymał Centenary Medal (Medal Stulecia) za wybitne zasługi dla sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji