Autorzy

Trwa wczytywanie

Christian Skrzyposzek

SKRZYPOSZEK Chrystian
(ur. 1943, Chorzów, Polska - zm. 10 maja 1999, Berlin, Niemcy)
Pisarz i krytyk. Debiutował w 1967 roku, publikując na łamach warszawskiego pisma "Kultura" fragment powieści "Kabotyn", którą miało opublikować wydawnictwo "Czytelnik" w 1968 roku, ale w związku z wydarzeniami marcowymi cały nakład poszedł na przemiał. W styczniu 1969 roku na łamach "Dialogu" ukazała się natomiast sztuka Skrzyposzka zatytułowana "Pat".
W tym samym 1969 roku Skrzyposzek wyjechał z Polski i od tego czasu mieszkał w Berlinie. Z powodu wyjazdu wstrzymana została całkowicie publikacja "Kabotyna" i powieść nigdy nie ujrzała światła dziennego. Udało się jednak Skrzyposzkowi wywieźć z Polski pierwszy szkic książki, nad którą pracował później jeszcze przez kilkanaście lat. "Wolna Trybuna" ukazała się po niemiecku w roku 1983 i wkrótce została przetłumaczona na holenderski. Po polsku książka ukazała się w niewielkim nakładzie w roku 1985 w zachodnioberlińskim wydawnictwie emigracyjnym "Pogląd". W Polsce fragmenty wydrukowano w 1997 roku w "Czasie kultury", a całość wyszła dopiero po śmierci autora. Powieść uważana jest za jedną z najważniejszych książek lat osiemdziesiątych, rozliczającą się z okresem komunistycznym. "Wolna Trybuna" to nowatorskie "political fiction", montaż wypowiedzi różnych osób, które przychodzą do specjalnie stworzonego przez komunistyczne władze lokalu, gdzie każdy może napisać, co chce, nie może jednak wynieść tego co napisał.
Po latach milczenia, wypełnionych ciężką chorobą, utrudniającą pisarzowi poruszanie się i mówienie, Chrystian Skrzyposzek opublikował w 1996 (po raz pierwszy w Polsce) powieść "Mojra". Zawiera ona wyraźne elementy autobiograficzne. Jej bohater, mieszkający w Berlinie pisarz, cierpi na chorobę pozbawiającą go władzy w nogach. Ratunku szuka u uzdrowicielki w małej wiosce w polskich górach. Znajdziemy w tej książce traktat moralny i psychoanalizę, poemat modlitewny i dramat, baśń i czary.
W 1998 roku w Polsce, na łamach "Czasu kultury" ukazał się fragment dramatu Skrzyposzka zatytułowany "Pacjent", całość pod nowym tytułem "Jak łza przy łzie" opublikował "Dialog".
W maju 1999 pisarz popełnił samobójstwo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji