Autorzy

Trwa wczytywanie

David Harrower

HARROWER David
(ur. 1966, Edynburg, Wielka Brytania)
Szkocki dramatopisarz, autor sztuk radiowych i licznych adaptacji scenicznych. Entuzjasta Narodowego Szkockiego Teatru. Mieszka w Glasgow. Współpracuje jako dramaturg z teatrem Royal Court w Londynie.
Debiutował sztuką "Noże w kurach". Prapremiera odbyła się w 1995 w The Traverse Theatre w Edynburgu. W tym samym roku sztukę wystawił Bush Theatre w Londynie. Odniosła ogromny sukces tak u publiczności, jak w oczach krytyków. Wystawiono ją w wielu europejskich krajach, między innymi w Niemczech (1998, reż. Thomas Ostermeier), gdzie uznano ją za najlepszą sztukę obcojęzyczną sezonu.
Kolejny dramat to "Kill the Old, Torture their Young" (Royal Court, 1998), którego akcja rozgrywa się w Edynburgu, a realizm przeplata się z poezją i fantazją. Sztuka "Presence" (Royal Court Theatre Upstairs, 2001) przedstawia nowe spojrzenie na początki kariery zespołu The Beatles. Kolejna, "Dark Earth" (Traverse Theatre, Edynburg 2003) sięga po wątki historyczne.
Szczególnym sukcesem okazała się sztuka "Blackbird", pokazana po raz pierwszy na festiwalu w Edynburgu w 2006 roku. Opowiada ona o spotkaniu mężczyzny i kobiety, którzy pietnaście lat wcześniej stali się parą, choć on miał wówczas lat czterdzieści, a ona trzynaście. Sztuka, wyreżyserowana przez Petera Steina, została w tym samym roku przeniesiona na londyński West End i zrobiła karierę na wielu europejskich scenach.
Harrower jest też znany jako autor słuchowisk radiowych i adaptacji scenicznych klasycznych dzieł literatury dramatycznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji