Autorzy

Trwa wczytywanie

Zoltán Egressy

EGRESSY ZOLTAN
(ur. 1967)
Węgierski dramaturg, poeta, tłumacz i reżyser teatralny. Studiował literaturę i historię na uniwersytecie w Budapeszcie. Karierę rozpoczął jako poeta i perkusista w zespole rockowym. W 1995 roku debiutował jako dramaturg sztuką "Reviczky". Kolejno powstały "Stracony raj" (1997), "Portugalia" (1997), "Prywatny nauczyciel" (1998), "Szpinak i frytki" (1999), "4  100". Dramaty Egressy'ego zostały przełożone na kilka języków, między innymi niemiecki i polski Są wystawiane na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii; sztuka "Szpinak i frytki" odniosła sukces w londyńskim New End Theatre. Zoltan Egressy zdobył też kilka nagród.
Największą popularnością cieszy się "Portugalia", sztuka o intelektualiście, który ucieka od dostatniego, ustabilizowanego życia w Budapeszcie, ale zamiast do Portugalii, będącej w jego oczach symbolem nieskrępowanej swobody twórczej, dociera do zabitej deskami węgierskiej wsi. "Portugalię" nagrodzono na Węgrzech za "czeskie poczucie humoru". Poza licznymi inscenizacjami w kraju i za granicą dramat doczekał się w ojczyźnie autora ekranizacji w reżyserii Andora Lukatsa.
W sezonie 2003/2004 Egressy spróbował swoich sił jako reżyser. W Merlin Szinhaz w Budapeszcie wystawił swój najnowszy dramat - "4  100"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji