Autorzy

Trwa wczytywanie

Conor McPherson

Mc PHERSON Conor
(ur. 6 sierpnia 1971, Dublin, Irlandia)
Współczesny irlandzki dramaturg, reżyser i aktor, nazywany "irlandzkim Czechowem". Wyrósł i wychował się w środowisku robotniczym. Choć nienawidził szkoły i niczym szczególnym nie wyróżniał się jako uczeń, bez problemu ukończył, mając dwadzieścia lat, University College w Dublinie, gdzie studiował filologię angielską i filozofię. Następnie podjął studia magisterskie z zakresu filozofii i etyki. W tym czasie zaczął pisać, reżyserować i grać w teatrze. Dla Drama Society w University College Dublin napisał następujące sztuki: "Taking Stock" (1989), "Michelle Pfeiffer" (1990), "Scenes Federal" (1991), "Rum and Vodka" (1992). Poza ostatnią nie doczekały się one wystawienia w zawodowym teatrze .
W 1992 roku McPherson założył w Dublinie z grupą przyjaciół "Fly by Night Company". Dla grupy tej napisał, do roku 1997, większość swoich dramatów, takich jak: "Radio Play - Concerning Communication" (1992), "A Light in the Window of Industry" (1993), "The Stars Lose Their Glory" (1994). Wszystkie miały swoją premierę w pubie "The International Bar" w centrum Dublina, który od końca lat osiemdziesiątych często gościł początkujące talenty teatralne i muzyczne.
Od 1994 roku McPherson, gdy dwie jego sztuki "Rum and Vodka" i "The Good Thief" zostają wystawione w City Arts Centre w Dublinie, zaczyna zdobywać coraz większą popularność i uznanie krytyków teatralnych. "Rum and Vodka" to historia - jak pisała jedna z niemieckich gazet - o irlandzkim piciu, kobietach i wymiotach, sprawach, które tak bardzo zajmują większość mężczyzn w pewnym wieku. Sztuka jest jednak także opowieścią o "cichej miłości". Podobny charakter, z elementami "pulp fiction", ma drugi dramat "The Good Thief". Otrzymał on prestiżową nagrodą Stewart Parker Award w 1994. Kolejna sztuka "This Lime Tree Bower", odrzucona początkowo przez takie dublińskie teatry jak The Gate i The Abbey, po premierze w 1995 roku na Dublin Fringe Festival w Crypt Arts Centre, spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem publiczności i krytyki. Przyniosła pisarzowi Thames TV Award i Guinness National Theatre Ingenuity Award.
W 1996 McPherson zostaje zatrudniony jako dramaturg przez London Bush Theatre, a w 1997 przez The Royal Court Theatre, dla którego pisze sztukę "Tama" (The Weir). Jej prapremiera jej odbyła się w Ambassador Theatre a sztuka została nagrodzona Evening Standard Award, Critics' Circle Award i dwukrotnie nagrodą Olivier Award. Po tym sukcesie została, jako produkcja The Royal Court, przeniesiona na Broadway.
W 1997 roku McPherson pisze scenariusz do filmu "I Went Down", który dostał nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w San Sebastian. Jego pierwszą samodzielną produkcją filmową (reżyseria i scenariusz) jest "Saltwater" (2000), film powstały na podstawie jednej z jego pierwszych sztuk - "Lime Tree Bower".
Po roku 2000 napisał następujące sztuki: "Dublińska kolęda" (Dublin Carol, 2000), "Port Authority" (2001), "Come on Over" (2001), "Światła miasta" (Shining City, 2004).
Pierwszym jego dramatem wystawionym w Polsce był "Święty Mikołaj" (1998).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji