Autorzy

Trwa wczytywanie

Brad Fraser

FRASER Brad
(ur. 28 stycznia 1959, Edmonton, Kanada)
Dramatopisarz kanadyjski. Czasopismo "Maclean's" uznało go za jednego ze stu najważniejszych Kanadyjczyków. Zaliczany jest do najciekawszych dramatopisarzy północnoamerykańskich.
Jego ojciec pracował jako kierowca spychacza przy budowie transkanadyjskiej autostrady. Brad od dziecka tułał się wraz z nim, mieszkając w motelach i przyczepach campingowych. Nieustannie zmieniał szkoły. Nie przykładał się do nauki, palił marihuanę, miewał skłonności samobójcze. Starał się ukrywać swój homoseksualizm.
Dramaty zaczął pisać już w liceum, choć dopiero jako nastolatek obejrzał pierwsze przedstawienie w teatrze zawodowym ("Equus" Petera Shaffera), które było dla niego wstrząsem i zadecydowało o dalszej karierze.
Mając dziewiętnaście lat, napisał i wyreżyserował "Mutants" (Mutanci), sztukę mówiącą o przemocy seksualnej w więzieniach. Rada teatru w Edmonton próbowała zdjąć sztukę z afisza, ale jej powodzenie zaczęło być głośne. Następny utwór, "Wolf Boy" (1981), którego akcja toczy się w szpitalu psychiatrycznym, grany był już w czterech teatrach kanadyjskich. W tym czasie Fraser pracował jako kelner.
Kolejny dramat przyniósł mu międzynarodową sławę. Sztuka"Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości" ("Unidentified Human Remains and the True Nature of Love") powstała w 1989 i w tym samym roku została wystawiona w Alberta Theatre Projects w Calgary, w reżyserii Boba White'a. Sztuka szybko trafiła na sceny innych miast Kanady, a następnie do USA, Anglii i dalej. W 1994 została sfilmowana (reż. Denis Arcand).
Kolejnym wielkim sukcesem stała się sztuka poruszająca problem AIDS "Poor Super Man" (Biedny superman), napisana w 1994 i wystawiona w Ensemble Theatre w Cincinnati (reż. Mark Mocahabee). W czasie premiery szeryf Cincinnati zagroził teatrowi, że zaskarży spektakl o obrazę moralności. Rada teatru również była przeciw. Tylko nacisk prasy i publiczności sprawił, że sztuka pozostała w repertuarze.
Inne dramaty Frasera, to "The Ugly Man" (1990), "Martin Yesterday" (1998), "Snake in Fridge" (2001) oraz "Cold Meat Party" (2003).
Fraser jest też autorem scenariuszy filmowych opartych na własnych sztukach: "Love and Human Remains" (adaptacja "Niezidentyfikowanych szczątków ludzkich...") oraz "Leaving Metropolis" (adaptacja "Biednego supermana") oraz scenariusza popularnego serialu telewizyjnego "Queer As Folk".
Pisuje również dla młodej widowni, zwłaszcza na potrzeby festiwalu Teen Festival of the Arts, organizowanego przez teatr Citadel w Edmonton: "Blood Buddies" (z Jeffreyem Hirschfieldem), "Young Art", musical "Prom Night of the Living Dead" (z Darrin Hagen, 1991). Jest także autorem musicalu "Outrageous" (z muzyką Joeya Millera).
Współpracuje z radiem, forami internetowymi i czasopismami, na przykład prawicowym "The National Post". W wywiadzie z 2000 roku tłumaczył: "Mogę pisać do wielu czasopism, gdzie zgadzają się ze wszystkim, co mówię. Naprawdę wolę pisać dla ludzi, którzy nie zgadzają się ze wszystkim, co mówię". Bywa zapraszany przez uniwersytety do wygłaszania wykładów, na przykład na temat "Dlaczego nienawidzę teatru" albo na temat AIDS.
Fraser dwukrotnie otrzymał nagrodę Chalmers Award (za "Niezidentyfikowane szczątki..." i "Biednego supermana"). Był nominowany do Governor General's Award (za "Biednego supermana"). Pięciokrotnie wygrał Alberta Writers' Guild Drama Award. Otrzymał London Evening Standard Award dla najlepszej nowej sztuki oraz Los Angeles Critics' Award - obie nagrody za "Niezidentyfikowane szczątki...".
Amatorsko uprawia rysunek, malarstwo, rzeźbę i fotografię. Kolekcjonuje komiksy. Mieszka w Toronto i Los Angeles.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji