Autorzy

Trwa wczytywanie

Marc Camoletti

CAMOLETTI Marc
(ur. 16 listopada 1923, Genewa, Szwajcaria - zm. 20 lipca 2003, Paryż, Francja)
Francuski dramatopisarz, jeden z najpopularniejszych twórców komedii drugiej połowy XX wieku. Ojciec jego był architektem i chciał, żeby syn także studiował architekturę. Jednak Marc nie wykazywał jakichkolwiek uzdolnień w tym kierunku i raczej wolał zostać malarzem. Jego obrazy nie sprzedawały się dobrze. Gdy współpracujący z nim marszand zorganizował wystawę i nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów, Camoletti postanowił zaprzestać malowania i zajął się pisaniem dramatów. Jego pierwszą sztuką była "Semiramis", wystawiona dopiero w 1963 roku . Na scenie, jako dramaturg, debiutował w 1958 utworem "La bonne Anna" w Théâtre des Capucines.
Największy rozgłos przyniosła mu komedia "Boeing-Boeing", grana z olbrzymim powodzeniem przez siedem lat w Apollo Theatre w Londynie (1960). Obiegła ona niemal cały świat i sfilmowana została, pod tym samym tytułem, przez Paramount Pictures. W rolach głównych wystapili: Jerry Lewis, Tony Curtis i Thelma Ritter.
Najbardziej znane i popularne komedie Camolettiego to: "La bonne Anna", "Pauvre Edouard", "L'amour propre", "Duos son canapé", "Happy birthday", "Le bluffeur", "La chambre d'Ami..."
Tylko w Paryżu pod koniec XX wieku, w ciągu trzydziestu dwóch lat, w piętnastu jego sztukach wystąpiło około 240 aktorów, w jedenastu różnych teatrach. Komedia "Happy birthday", której premiera odbyła się w paryskim Théâtre Michel w 1985 roku, grana była bez przerwy przez dwa lata 650 razy. W 1991 roku w Księdze Rekordów Guinessa odnotowano 17 500 wystawień komedii "Boeing-Boeing" (w 55 krajach).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji