Autorzy

Trwa wczytywanie

Stanisław Grzesiuk

GRZESIUK Stanisław
(ur. 6 maja 1918 Małkowo pod Chełmem Lubelskim, Polska
- zm. 21 stycznia 1963 Warszawa, Polska)
Prozaik, pieśniarz. Pochodził z warszawskiego Czerniakowa, dzielnicy z własną legendą, małej ojczyzny apasza i cwaniaka, gdzie każde dzieciństwo było nieanielskie, a młodość twardą szkołą życia. Od szesnastego roku życia pracował w fabryce, jednocześnie uczył się i zdobył zawód elektromechanika. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, za posiadanie broni został aresztowany i wywieziony na przymusowe roboty do Nadrenii, potem do obozów koncentracyjnych w Dachau, następnie Mauthausen-Gusen. Tam zorganizował zespół muzyczny "Cała Warszawa", który współwięźniom śpiewał warszawskie piosenki. W obozie należał do konspiracyjnej grupy lewicowej Związek Walki o Rzeczpospolitą Sprawiedliwą. W 1945 powrócił do Polski, pracował jako robotnik, administrator, był działaczem społecznym, pisał wspomnienia, teksty piosenek i śpiewał. Lata obozowej niewoli opisał w tomie "Pięć lat kacetu" (1958, książka doczekała się piętnastu wydań), rok później furorę zrobiła jego autobiograficzna powieść "Boso, ale w ostrogach" (czternaście wydań), barwnie pokazująca czerniakowskie życie i folklor lat trzydziestych XX wieku. Na podstawie tej powieści Ryszard Pietruski i Krystyna Wodnicka napisali libretto słynnego warszawskiego musicalu granego pod tym samym tytułem, który prapremierę miał w Łodzi. Po śmierci Grzesiuka, w 1964 wydane zostały jego wspomnienia "Na marginesie życia".
Grzesiuk zdobył wielką popularność na radiowej antenie, gdy od 1959 przez wiele lat śpiewał piosenki warszawskiej ulicy, warszawskich przedmieść i co ważne, wykonywał je tak, jak je sam słyszał na rodzinnym Czerniakowie. Akompaniował sobie na mandolinie i na banjo, tworzył także nowe uliczne ballady o wielkiej miłości, o złodziejskim życiu, honorze przestępcy, miejskiej zabawie. Nagrał wiele płyt, stał się legendą warszawskiej ulicy i tradycji andrusowskiej. Sporo wykonywanych przez Grzesiuka piosenek stało się przebojami, wśród nich: "Czarna Mańka", "Bujaj się, Fela", "U cioci na imieninach", a do takich piosenek jak "Siekiera, motyka", "Bal na Gnojnej", "Ballada o Felku Zdankiewiczu", czy "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka" napisał słowa.
Piosenki śpiewane przez Grzesiuka zainspirowały w 1995 Muńka Staszczyka i Andrzeja Żeńczewskiego do założenia formacji muzycznej "Szwagierkolaska", która w folkrockowej konwencji śpiewała piosenki z repertuaru Stanisława Grzesiuka, zdobywając ogromną popularność, a singel "U cioci na imieninach" stał się mega hitem. .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji