Autorzy

Trwa wczytywanie

Marek Rębacz

RĘBACZ Marek
(ur. 21 czerwca 1958, Mniszek, Polska)
Dramaturg, reżyser. Pochodzi z nauczycielskiej rodziny. Po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie i zdaniu matury rozpoczął naukę w Studium Reklamy Handlowej, a w 1980 studia plastyczne na wydziale rzeźby. W tym samym roku jego pierwszy dramat "Najbliższy samolot do Nowego Jorku" zakupiony został przez Teatr Telewizji. W roku 1981 przerwał studia i, jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego, wyjechał na trzy lata do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie w 1983 otworzył agencję reklamową i wznowił studia, które w 1987 ostatecznie skończył (bez zrobienia pracy dyplomowej).
W latach 1983-1993 zajmował się różnorodną działalnością rzemieślniczą, by w 1994 porzucić ją na rzecz pisania. Jego sztuki, najczęściej współczesne komedie czy farsy, zaczynają być wystawiane w telewizji i teatrach. I tak Teatr Telewizji pokazał "Żegnaj kochanie" (1995), "Ciemno" (1995), który jako pierwszy spektakl telewizyjny nagrany został na płytę DVD i cieszył się (wg ankiety "Filmu") największą oglądalnością, "Miki" (1996), "Pajęczynę" (1997). W 1997 Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie pokazał "Egzekutora", wystawianego następnie w Warszawie i Gdańsku.
W 1997 roku, specjalnie dla Jana Kobuszewskiego, Rębacz pisze komedię "Dwie morgi utrapienia", która staje się przebojem teatralnym końca lat dziewięćdziesiątych. Grana nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, wystawiona była ponad 400 razy. Jest w historii powojennego teatru jedną z najdłużej granych polskich sztuk. Komedia wystawiona została potem w Częstochowie, Płocku, Czeskim Cieszynie i Lubljanie. W Słowenii uznana została za najlepszą komedię Europy Środkowej i Wschodniej w 2001 roku. Na jej podstawie, autor napisał scenariusz filmowy, który później - przerobiony bez jego zgody - został zrealizowany jako komedia "Zróbmy sobie wnuka". Autor wycofał nazwisko z produkcji.
W 1999 roku Marek Rębacz zakłada własny teatr - Teatr Niepoprawny, wynajmując dla jego potrzeb sceny teatrów Komedia, Kwadrat, Żydowskiego, ale podstawową funkcją tego teatru są objazdy po kraju. Jest nie tylko jego założycielem, ale także właścicielem i reżyserem wystawianych sztuk. Pokazał spektakle: "Egzekutor" (1999), "Atrakcyjny pozna panią..." (2000), "Maciejowe podwórko" (2002). Największym sukcesem komercyjnym okazała się komedia "Atrakcyjny pozna panią...", która w ciągu trzech sezonów, 2000-2003, zagrana została około150 razy i była polskim spektaklem najczęściej podróżującym po Polsce i trzykrotnie pokazywanym amerykańskiej Polonii. Tekst tej sztuki napisany został specjalnie dla Romana Kłosowskiego, który w spektaklu gra główną rolę.
Teatr Niepoprawny systematycznie zyskuje coraz większą widownię. W 2003, na dwa lata, Rębacz zawiesza jego działalność, by zająć się produkcją fabularnego filmu, zrealizowanego na podstawie sztuki "Atrakcyjny pozna panią...", który finansuje całkowicie samodzielnie. Film na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2005 roku otrzymuje nagrodę Brązowego Granata.
W tym samym roku Rębacz powraca do działalności teatralnej, wystawiając kolejną swoją komedię "Płeć Przeciwna". Ostatnie jego sztuki to komedie "Wieruszka" (2005) i "Kochanie, posadź Jumbo Jetta" (2005). Z tego roku pochodzi też scenariusz spektaklu Teatru TV "Las Vegas , Ciemno 2 - Głodne" i scenariusz filmu fabularnego "Od siedemdziesięciu wzwyż".
W 2005 Rębacz starał się kupić od Fundacji "Galeria Na Prowincji" niszczejący budynek Teatru Starego w Lublinie, by przeprowadzić jego renowację i uruchomić scenę teatralną. Z ambitnych planów nic nie wyszło, gdyż Fundacji zależało przede wszystkim na znakomicie zlokalizowanej działce, a władze miejskie do własności prywatnej wolały się nie mieszać. Obecnie pisarz zamierza wdrożyć w życie swój autorski program Polska Scena Komediowa, który - jak sam mówi - ma za zadanie doprowadzić do renesansu współczenej komedii polskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji