Autorzy

Trwa wczytywanie

Thomas Middleton

MIDDLETON Thomas
(ur. ok.1580, Wielka Brytania - zm.1627, Wielka Brytania)
Angielski dramaturg i poeta okresu elżbietańskiego. Dokładna data jego urodzin i śmierci nie jest znana. Wiadomo jedynie, że został ochrzczony 18 kwietnia 1580 roku i pochowano go w 4 lipca 1627 roku w Newington Butts. Middleton był synem londyńskiego mistrza murarskiego. Studiował prawo w Queens College w Oxfordzie, a w 1593 został przyjęty na praktykę prawniczą do Gray's Inn. W roku 1620 został mianowany Miejskim Kronikarzem Londynu (City Chronologer). Stanowisko to piastował aż do śmierci. Jego następcą został wybitny pisarz i dramaturg, Ben Jonson.
Middleton był twórcą zarówno komedii, tragedii jak i opowieści historycznych. Najbardziej znanymi jego sztukami są: "The Changeling" (1622), napisana wraz Williamem Rowley'em tragedia, o wciągającej miłosno-kryminalnej intrydze, "Women beware women" (1621) czy popularna wówczas "komedia miejska" "A chaste maid in Cheapside" (1611), będąca cyniczną satyrą na społeczność ówczesnego Londynu. Z innych ważnych jego sztuk należy wymienić: napisane z Rowley'em "A fair Quarrel" (1617), "The world tossed at Tennis" (1620) czy "The spanish Gypsy" (1623), "A game at chess" (1624).
Middleton współpracował także z Shakespeare'em, z którym współtworzył między innymi sceny z "Makbeta", w których występowały Czarownice, Hekate i Makbet.
Dramaturgiczna twórczość Middletona charakteryzuje się dużą dozą cynizmu. Jego bohaterowie to przede wszystkimi wszelkiego rodzaju egoiści, egocentrycy, ludzie amoralni, mali i podli. Jeżeli w sztukach swych ukazuje ludzi prawych to są to role małe, a bohaterowie ci są wręcz nieskazitelni. Duży wpływ na jego twórczość miał dominujący wówczas w Anglii kalwinizm, którego pisarz był gorliwym wyznawcą.
Middleton był też poetą. W 1600 roku wydał trzytomowy zbiór wierszy "The ghost of Lucerce".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji