Autorzy

Trwa wczytywanie

Wieniedikt Jerofiejew

JEROFIEJEW Wieniedikt
(ur. 24 października 1938, pod Moskwą, Związek Radziecki
- zm. 11 maja 1990, Moskwa, Związek Radziecki)
Prozaik. Dzieciństwo spędził na północy Rosji, w biednej rodzinie kolejarskiej, mieszkającej przy stacji Pojakonda. Po zesłaniu ojca, trzy lata przebywał w domu dziecka w Kirowsku. Od 1955 roku studiował historię literatury na Uniwersytecie Moskiewskim, ale po trzech semestrach został usunięty za uchylanie się od studium wojskowego. W tym czasie zaczął pisać, między innymi "Notatki psychopaty". W latach 1957-59 pracował na budowie w Moskwie. W 1959 roku podjął studia w Instytucie Pedagogicznym w podmoskiewskim Orechowie-Zujewie, ale po roku wyrzucono go za "rozkład moralny". Kilka miesięcy przepracował jako palacz i przy układaniu kabli, aby w 1961 roku rozpocząć studia w Instytucie Pedagogicznym we Włodzimierzu, skąd go także relegowano. Przez następnych kilkanaście lat (do 1974), poszukując zajęcia, podróżował po całym ZSRR. Pracował jako bibliotekarz, geolog, palacz, stróż, kioskarz, pomocnik murarski, w skupie butelek i przy układaniu kabli. Ciężko zachorował na raka krtani i przeszedł operację gardła po której mówić mógł tylko dzięki specjalnemu aparatowi.
Najsłynniejszym jego dziełem jest powieść "Moskwa-Pietuszki" z 1969 roku, opublikowana po raz pierwszy w 1973 roku w Izraelu. W Rosji ksiązka ukazała się dopiero w 1989 roku. Powieść, dająca szeroki obraz współczesnej pisarzowi Rosji, jest także psychologicznym studium choroby alhoholowej, którą dręczyła Jerofiejewa całe życie. Alkoholizm jest tematem większości jego utworów. O alkoholikach pisał w zaginionej powieści "Szostakowicz", alkoholikom poświęcił dramat "Noc Walpurgii, albo Kroki Komandora" (1985), którego akcja rozgrywa się w domu wariatów. Jerofiejew jest także autorem powieści-eseju "Wasilij Rozanow oczami ekscentryka" (1982) oraz dokumentalno-satyrycznej książki "Moja maleńka Leniniana".
W roku 1986 pojawiła się szansa wyjazdu na leczenie do Francji dzięki zaproszeniu Uniwersytetu Paryskiego. Niestety, władze ówczesne nie pozwoliły na wyjazd. W 1998 roku - z okazji sześćdziesiątej rocznicy urodzin pisarza - odsłonięto pomnik na moskiewskim Dworcu Kurskim ukazujący Jerofiejewa z walizką pełną butelek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji