Autorzy

Trwa wczytywanie

George Simon Kaufmann

KAUFMAN George
(16 listopada 1889, Pittsburgh, Stany Zjednoczone
- 2 czerwca VI 1961 Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
Amerykański dramatopisarz, reżyser, producent, krytyk teatralny. Jeden z "gigantów" Broadwayu. Autor i współautor licznych komedii, które zrobiły teatralną, filmową i musicalową karierę. Pisano o nim: "najbieglejszy z komediopisarzy" i obsypywano nagrodami.
Urodził się w rodzinie żydowskiej, odebrał prawnicze wykształcenie, ale pracował jako dziennikarz, krytyk teatralny i redaktor w dzienniku "The New York Times".
Jako komediopisarz debiutował na Broadwayu w 1918, gdy z Larrym Evansem i W.C. Percivalem napisał sztukę "Someone in the House", która odniosła sukces. Potem, w latach 1921- 1958, nie było na Broadwayu sezonu teatralnego bez jego komedii lub przedstawienia w jego reżyserii.
Nazywano go "wielkim współautorem", bo firmując dużą liczbę tytułów swoim nazwiskiem, sam napisał tylko kilka sztuk, resztę z innymi, jak on, zawodowcami. Najczęściej współpracował z Mossem Hartem, z którym napisał wielki sceniczny przebój "Raz w życiu", także "Merrily We Roll Along, You Can't Take It With You" (nagroda Pulitzera 1937), "I'd Tather Be Right", i "Człowiek, który przyszedł na obiad", "George Washington Slept Here". Ich partnerska współpraca trwała od 1930 do 1940 roku. Potem pisał wspólnie z Morrie'm Ryskindem, Ringiem Lardnerem, Howardem Teichmannem, Edną Ferber .
Dla Braci Marx napisał "The Cocoanuts" i (z trzema innymi autorami) "Animal Crackers", które to teksty połączone z nieokiełznaną inwencją aktorów stały się wielkimi sukcesami. Podobnie było w 1930, gdy z braćmi George'm (muzyka) i Irą (teksty piosenek) Gershwinami napisał komedię muzyczną "Strike Up the Band" i w tym samym roku, z tymi samymi artystami przygotował musical "O tobie śpiewam", który został nagrodzony w 1931 nagrodą Pulitzera - pierwszą w historii tej nagrody przyznaną musicalowi. Na Broadwayu reżyserował między innymi musical "Faceci i laleczki" (1950) z muzyką Franka Loessera, spektakl okazał się widowiskiem rewelacyjnym, wielokrotnie nagradzanym, uznanym za przedstawienie wzorcowe.
Wiele sztuk Kaufmana było adaptowanych dla filmu - wśród nich "Dinner At Eight", "Stage Door" i "You Can't Take It With You" (nagrodzony Oscarem w 1938). Napisał filmowy scenariusz dla Braci Marx "A Night at the Opera". Po II wojnie światowej, gdy zainteresowanie jego komediami nieco osłabło, Kaufman reżyserował, był producentem, pisał prozę i pojawiał się w telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji