Autorzy

Trwa wczytywanie

Anthony Marriott

MARRIOTT Anthony
(ur. 17 stycznia 1931, Londyn, Wielka Brytania)
Angielski dramatopisarz i aktor. Jego komedia napisana wraz z Alistairem Footem "Bez seksu, proszę" była wystawiana w pięćdziesięciu dwóch 52 krajach i uznano ją za "najdłużej graną komedię w historii teatru na świecie".
Debiutował w 1950 roku książką "Laburnum Grove" (Gaj szczodrzeńców). W latach 1951-54 występował w teatrach: Horsham, Worthing, Warrington, Manchester Library Theatre, Dundee, Bridgewater, Redcar, Norwich, Yeovil, Saltburn, Salisbury. W latach 1954-56 pracował w radiu, w BBC Drama Repertory Company, występował w głównej roli w radiowym cyklu "Journey into Space" (Podróż w kosmos) oraz w audycjach cyklicznych Radia Luxenbourg: "Dan Dare" i "Film Time".
Wraz z Alistairem Footem napisał komedie: "Uproar in the House" (Zamieszanie w domu) grane przez dwa lata w teatrach Garrick i Whitehall (1967); "Bez seksu, proszę" wystawione w teatrach Strand i Garrick (1971); "I Want to Be a Father, Madam" (Chcę być ojcem, Madame) grane w Eastbourne i w objeździe po kraju (1973). Z Bobem Grantem napisał: "Darling Mr. London" (Kochany Panie Londynie) grane w Billingham i w objeździe (1974); "No Room for Sex" (Nie ma miejsca na seks) grane w Brighton i w objeździe (1974) oraz "Home Is Where Your Clothes Are" (Dom jest tam, gdzie masz swoje ubranie) i "Spoof" (Przekręt). Z Johnem Chapmanem: "Shut Your Eyes and Think of England" (Zamknij oczy i myśl o Anglii) i "Anything You Say" (Cokolwiek powiesz), "The Wrong Mr. Right" (Błąd Pana Bezbłędnego), "Divided We Stand" (Wytrzymamy podziały) obie z 1977. Z Jonathanem Daly napisał "A Matter of Style" (Sprawa stylu).
Pisał też scenariusze filmowe jako kontraktowy scenarzysta Rank Organisation. W latach 1958-60 napisał scenariusze do filmów: "Waltz of the Toreadors" (Walc torreadorów), "Gypsy and the Gentleman" (Cygan i Gentleman), "Operation Amsterdam" (Operacja Amsterdam), "Doctor" (Doktor). W 1965 napisał scenariusz do "Ouch" (Auć!), w 1967 do "Divorce British Style" (grane pod zmienionym tytułem: "Sex and the British" - Seks i Anglicy), w 1969 do "The Intrepid Mr. Twigg" (Nieustraszony Pan Twigg), w 1974 "No Sex Please -We're British" (Bez seksu proszę).
Pisał też scenariusze telewizyjne i radiowe, na przykład do telewizyjnych seriali: "Ghost Squad" (Brygada do walki z duchami - serial detektywistyczny), "Roundabout" (Karuzela), "Archie Andrews, Public Eye" (serial detektywistyczny), "Avengers" (Mściciele), "No Hiding Place" (Bez ukrycia), "This Man Craig" (Ten Pan Craig!), "Fireball XL5" (Kula ognia XL5), "Supercar" (Superwóz), do filmów dokumentalnych: "Britain and the Common Market" (Brytania i wspólny rynek), "The Meaning of Ecumenism" (Znaczenie ekumenizmu), "Life of William the Conqueror" (Życie Wilhelma Zdobywcy), "Everyday's a Holiday" (Codzienne wakacje); do filmów dla dzieci: "Meals and Wheels" (Jedzenie i kółka), "Now That Mother's Gone" (Gdy nie ma mamy), "September People" (Wrześniowi ludzie), "Getting It Right" (Robić to dobrze), "Petticoat Cash" (Pieniądze ze skarpety) i do serialu "The Ghost of Monks Island" (Duch Wysp Monksa).
W 1967 roku wydal powieść "Marker Calls the Tune" będącą powieściową adaptacją telewizyjnego serialu detektywistycznego "Public Eye", a w 1977"Justice of the Peace" (Sprawiedliwość pokoju). Mieszka w Londynie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji