Autorzy

Trwa wczytywanie

Erich Maria Remarque

REMARQUE Erich Maria
(ur. 22 czerwca 1898, Osnabrück, Niemcy - zm. 25 września 1970, Locarno, Szwajcaria)
Prozaik, dziennikarz. Urodził się jako Erich Paul Remark. Był synem introligatora. Ukończył katolickie seminarium nauczycielskie. Miał osiemnaście lat, kiedy został wysłany jako żołnierz na front podczas I wojny światowej. Walczył na froncie wschodnim, we Flandrii. Kilkakrotnie był ranny. Po wojnie pracował między innymi jako bibliotekarz, buchalter, nauczyciel wiejski i sprzedawca nagrobków. Redagował gazetę firmową koncernu Continental-Gummiwerke. W 1924 roku dostał posadę dziennikarza w piśmie "Sport im Bild". W 1929 roku Remarque wydał swoja najsławniejszą powieść "Na Zachodzie bez zmian", w której opisał niesamowitą brutalność wojny z punktu widzenia dziewiętnastoletniego żołnierza. W późniejszych latach napisał kilka podobnych dzieł, w których prostym językiem, realistycznie opisywał wojnę i lata tuż po wojnie, między innymi "Droga powrotna" (1931), "Trzej towarzysze" (1938).
W 1931 roku pisarz przeprowadził się do Szwajcarii. W 1933 roku naziści zabronili wydawania dzieł Remarque'a. Nazistowska propaganda zaczęła rozpowszechniać nieprawdziwe informacje, jakoby Remarque był potomkiem francuskich Żydów, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało Kramer (sugerując, że Remarque to pseudonim, który powstał przez odwrócenie kolejności liter w nazwisku Kramer). W 1939 roku Remarque wyemigrował do USA i został obywatelem Stanów Zjednoczonych. W 1943 roku jego młodsza siostra Elfriede została skazana na śmierć przez sąd hitlerowski. W 1944 roku pisarz na zamówienie wywiadu amerykańskiego napisał memoriał dotyczący praktycznych metod reedukacji ludności niemieckiej po wojnie. W 1945 roku ukazała się powieść "Łuk triumfalny", największy powojenny sukces Remarque'a.
Ożenił się z byłą aktorką z Hollywood, Paulette Goddard. W 1948 roku wrócił do Szwajcarii, gdzie mieszkał do końca życia. Został pochowany na cmentarzu Ronco w Ticino.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji