Artykuły

Rzeszów. "Czerwona ruta" na festiwalu Barwy Ukrainy 2010

Spektakl "Czerwona ruta, czyli zaklęte moce" Teatru im. Siemaszkowej, będzie mocnym akcentem imprezy "Barwy Ukrainy 2010" na rzeszowskim Rynku.

Sztuka autorstwa Sławomira Gowina, zainspirowana pieśniami ukraińskiego artysty Wołodymira Iwasiuka, opowiada o trudnej, ale możliwej przyjaźni polsko-ukraińskiej.

Polak Stach i Ukrainiec Dymytro spotykają się w czyśćcu. Zaczyna się wspominanie historii i grzechów. Wzajemny dystans między tymi dwoma duszami starają się przełamać anielice, które razem ze Świętym Piotrem chcą sprowadzić zbłąkanych na właściwą drogę. Szybko okazuje się, że Stacha i Dymytra więcej łączy niż dzieli. Tak samo kochają, cierpią i lubią się napić.

- Relacje między dwoma narodami pokazane są tu raczej w rzeczach bardzo przyziemnych. Na przykład podczas kłótni o to, czyje są pierogi, okazuje się, że tę tak samo polską jak i ukraińską potrawę przywłaszczyli sobie ci trzeci - Moskale, nazywając je "ruskimi" - opowiada reżyser Dariusz Brojek. I dodaje, że czar i poezję spektaklu tworzą śpiewane po polsku pieśni ukraińskie oraz magia kwiatu czerwonej ruty, który porównywać można tylko z naszym kwiatem paproci.

Dariusz Brojek z Siemaszką związany jest od trzech sezonów. Przygotował choreograficznie kilka przedstawień, m.in. "Czerwonego kapturka", "Miło szaleć, kiedy czas po temu", pracował też przy "Panu Tadeuszu". Piątkowa premiera to jednak jego debiut reżyserski.

- Do tej pory odpowiadałem za ruch sceniczny, niejednokrotnie siłą rzeczy wkraczając w drogę reżyserowi. Teraz dostałem szansę sprawdzenia się w tej roli samodzielnie. Od razu miałem to szczęście, że dostałem wspaniałych aktorów z fantastycznymi możliwościami wokalnymi - cieszy się młody reżyser. W "Czerwonej rucie" zobaczymy Annę Demczuk, Małgorzatę Machowską, Barbarę Napieraj, Pawła Gładysia, Marka Kępińskiego i gościnnie Roberta Kuźniara. Aktorom towarzyszy zespół muzyczny pod kierunkiem Bogdana Janika.

- Muzycy z zespołu Bogdana Janika robią całą barwę spektaklu. Niesamowicie brzmi zwłaszcza mandolina. W piątek spektakl nabierze dodatkowego klimatu, bo będziemy go grać w plenerze - mówi Brojek. Na potrzeby spektaklu zaaranżowana zostanie studnia na Rynku. Scenografię zaprojektował rzeszowski artysta Krzysztof Motyka.

Plenerowa premiera Siemaszki (godz. 21) swoją tematyką świetnie wpisuje się w trzydniową imprezę "Barwy Ukrainy". Na rzeszowskim Rynku oprócz naszych aktorów zagrają w piątek gwiazdy ukraińskiej sceny muzycznej: Druga Rika i Youcrane. Będą wystawy, spektakle gości zza wschodniej granicy oraz kino plenerowe. Na specjalnie wystawionym telebimie będzie można obejrzeć m.in. film "Tron na Ukrainie". Ze scenarzystą i reżyserem tego obrazu Andrzejem Kępińskim spotkać się będzie można po projekcji w kawiarni Estrada Cafe (Podziemna Trasa Turystyczna).

Najwięcej atrakcji zaplanowano na sobotę. Zobaczymy lwowski zespół Oratania, a zaraz po nim wystąpią zaproszone gwiazdy ukraińskiego rocka: Druga Rika i Youcrane. Obie należą do ścisłej czołówki zespołów grających ten typ muzyki. Ich utwory zajmują pierwsze miejsca list przebojów w stacjach radiowych i telewizyjnych. Druga Rika w 2003 roku wystąpiła jako support przed Depeche Mode podczas koncertu w Kijowie w ramach światowej trasy Brytyjczyków.

W niedzielę ukłon w stronę najmłodszych mieszkańców Rzeszowa. Lwowski Teatr Lalek przedstawi "Upartego zajączka", a poznańska grupa Snowman przyjedzie z koncertem familijnym "LuMiKuLu". Wieczorem zagra Rzeszów Klezmer Band oraz młode zespoły z Ukrainy - RusychI i Atmasfera. Wisienką na tym artystycznym polsko-ukraińskim torcie będzie projekcja filmu niemego z 1922 r. "Nosferatu - symfonia grozy" połączona z koncertem na scenie.

"Barwom Ukrainy" towarzyszyć będzie wystawa haftu ukraińskiej artystki Anżeliki Rudnytskiej. Ekspozycję zatytułowaną "Wszechświat Ukrainy" w teatralnym foyer będzie można oglądać między 13 a 20 sierpnia w godz. od 10 do 14. - W tych dniach zapraszamy dzieci do naszego teatru na warsztaty artystyczne, które poprowadzi plastyczka Katarzyna Tanasiewicz - zachęca Waldemar Matuszewski, dyrektor Siemaszki. Na te okazje teatr przygotował również specjalne dwujęzyczne wydanie swojego miesięcznika "Zza kulis". - Po polsku przybliżona zostanie postać wybitnej aktorki Marii Zańkowieckiej działającej we Lwowie. Czytelnikom ukraińskojęzycznym przybliżymy natomiast postać naszej patronki Wandy Siemaszkowej - mówi Matuszewski.

Na piątek zaplanowano wernisaż dwóch innych wystaw. O godz. 17 w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP otwarta zostanie wystawa malarstwa ukraińskiej artystki Ally Shkury, a o godz. 18.30 w Galerii pod Ratuszem - wernisaż wystawy malarstwa, grafiki i sztuki użytkowej ukraińskiej artystki Katii Burliny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji