Artykuły

Premiery nowego sezonu

W nowym sezonie premiery szykują m.in. Lupa, Warlikowski i Klata - pisze Tomasz Gromadka w Rzeczpospolitej.

- Na naszej scenie spotkają się dwie artystyczne osobowości: Krystian Lupa i Dorota Masłowska - mówi "Rz" Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. - Wybitny reżyser ma zamiar wystawić tekst młodej pisarki, który powstanie specjalnie dla niego.

Szczegóły nie są znane, ale premiera planowana jest na przełom roku.

Rozrywka ze sztuką

Wojciech Kępczyński wrześniową premierą zakończy trwające od roku prace nad musicalem "Les Miserables" w stołecznym Teatrze Roma.

- Genialna muzyka łączy się tu ze znakomitym scenariuszem, który powstał na podstawie "Nędzników" Victora Hugo - mówi Kępczyński. - Tworzę przedstawienie zarówno dla bardziej wymagających widzów, jak i dla szukających rozrywki.

Krzysztof Warlikowski robi spektakl w stołecznym Nowym Teatrze, którego jest dyrektorem. "Koniec" będzie połączeniem trzech tekstów - niezrealizowanego scenariusza filmowego Bernarda Marie Koltesa "Nickel Stuff", "Procesu" Franza Kafki i powieści J.M. Coetzee-go "Elizabeth Costello" (premiera 30 września). W październiku w Polskim we Wrocławiu Jan Klata wystawi sztukę "Kazimierz i Karolina" Odona von Horvatha. Opowie o skutkach kryzysu gospodarczego.

Po "Fantazym" w Teatrze Miejskim w Gdyni Piotr Cieplak nadal pracuje w Trójmieście. W gdańskim Wybrzeżu pokaże widowisko "Charlie bokserem". Premiera w połowie września. - W pierwszej części przedstawienia odwzorujemy scenę z filmu "Światła wielkiego miasta", w której Chaplin bierze udział w bokserskiej walce - mówi reżyser. - Później odbędzie się happening i debata z udziałem publiczności.

Francuski reżyser Jacques Lassalle szykuje się do trzeciego spektaklu w stołecznym Narodowym. Tym razem weźmie na warsztat klasyczny dramat "Lorenzaccio" Alfreda de Musseta.

Parytet na scenie

Teatr Narodowy przygotowuje jeszcze dwie ważne premiery. W listopadzie Agnieszka Glińska pokaże "Mewę" Czechowa - angażując do realizacji tej wybitnej sztuki m.in. Joannę Szczepkowską i Jerzego Radziwiłowicza. A Maja Kleczewska wystawi antyczną trylogię "Oresteja" Ajschylosa, składającą się z tragedii "Agamemnon", "Ofiarnice" i "Eumenidy".

W Teatrze im. Słowackiego w Krakowie Agata Duda-Gracz na podstawie "Świętokradztwa" Oskara Tauschinskiego opowie o twórcy, który poświęca życie dla sztuki. - To będzie najbardziej surowy i ascetyczny z moich spektakli - mówi reżyserka. - Zamiast muzyki wprowadzę wokalizy, a reflektory stworzą klimat niemal jak z zatopionych w światłocieniu obrazów Caravaggia i Georges'a de La Toura.

Krystyna Janda wyreżyseruje i zagra w sztuce "Z soboty na niedzielę" Robina Hawdona w Och-Teatrze (premiera pod koniec listopada). Wystąpi w niej także Jacek Poniedziałek. Iwona Kempa w toruńskim Teatrze im. Horzycy przez "Zimowe ceremonie" Henocha Levina opowie o śmierci w tonacji buffo (premiera we wrześniu). A Barbara Wysocka w Polskim we Wrocławiu zrealizuje "Szosę Wołokołamską" Heinera Mullera - wariacje na temat wojny i stanu zagrożenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji