Artykuły

Gdańsk. Pierwsze próby do "Kasi z Heilbronnu" w Wybrzeżu

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rozpoczęły się próby do "KASI Z HEILBRONNU" Heinricha von Kleista (na zdjęciu) . Sztukę w przekładzie Jacka St. Burasa reżyseruje Krzysztof Rekowski, scenografię do spektaklu przygotowuje Maciej Chojnacki. Planowana premiera - styczeń 2011 roku na Dużej Scenie.

"KASIA Z HEILBRONNU" to baśniowa opowieść o poszukiwaniu miłości, a choć powstała dwieście lat temu, wciąż niepokoi tajemniczą psychologią postaci i zachwyca poetyckim pięknem. Główny bohater, Fryderyk vom Strahl, chce ułożyć sobie przyszłość z ukochaną kobietą, ale w jego życiu pojawiają się niemal jednocześnie dwie miłości - oddana Kasia i wyemancypowana Kunegunda. Obie piękne, obie kochają. Każda jednak reprezentuje inny styl życia, inny rozkład sił i podział ról w małżeństwie. Jak w takiej sytuacji poznać prawdziwe uczucie, przewidzieć szczęście, rozeznać przeznaczenie? Czy wystarczą racjonalne argumenty, czy może dopuścić do głosu fantazje, lęki i sny? Może to nie my decydujemy o swoich uczuciowych wyborach, może ktoś lub coś steruje naszymi snami i marzeniami?

Opowieść o wielkiej, ofiarnej miłości wpisana w konwencję historycznego dramatu rycerskiego, to jedno ze szczytowych osiągnięć wielkiego romantyka niemieckiego Heinricha von Kleista. Istotna część tej fascynującej historii rozgrywa się we śnie, a losy dzielnego Fryderyka i zakochanej w nim do szaleństwa Kasi w dużej mierze zależą od ingerencji sił nadprzyrodzonych bądź osobistej interwencji aniołów zesłanych przez bogów na ziemię.

Krzysztof Rekowski o spektaklu: "Kiedy kilkanaście lat temu czytałem KASIĘ Z HEILBRONNU, tekst ten zachwycił mnie jako poetycka baśń o miłości. Dziś ten dramat wydaje mi się dużo bardziej niepokojący. Jest coś szalonego w głodzie miłości, który ogarnia bohaterów. Jest coś niebezpiecznego w uniesieniach Kasi, jej snach i wizjach, które okazują się realne..."

***

Heinrich von Kleist (ur. 1777, zm. 1811) - pisarz, dramaturg, poeta i publicysta niemiecki. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy, liryków i nowelistów w okresie pomiędzy klasycyzmem a romantyzmem niemieckim. W latach 1808-1810 redagował w Dreźnie pismo artystyczne Phoebus, a także periodyk Berliner Abendblatter. Autor licznych sztuk, m.in. AMPHITRYON, KSIĄŻE HOMBURG, PENTHESILEA, ROZBITY DZBAN, KASIA Z HEILBRONNU. Uważany za twórcę niemieckiej nowelistyki psychologicznej, m.in. MICHAŁ KOHLHAAS, ZARĘCZYNY W SAN DOMINGO. Zginął śmiercią samobójczą w pobliżu Wannsee w okolicach Berlina.

Krzysztof Rekowski (ur. 1970) - reżyser teatralny i architekt. Absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Założyciel Teatru Studenckiego CHICHOT w Rumii oraz alternatywnego Teatru Dwunastu Braci. Na scenie zawodowej zadebiutował ZIMĄ POD STOŁEM Rolanda Topora w Teatrze Ludowym w Krakowie (2002). Dotychczas wyreżyserował m.in. ZWYCZAJNE SZALEŃSTWA Petra Zelenki (2003) i SZEFA WSZYSTKICH SZEFÓW Larsa von Triera (2009) w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, MERYLIN MONGOŁ Nikołaja Kolady (2003) i ŻABIĄ KRÓLOWĄ Kerstin Specht (2005) w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, PANNY Z WILKA Jarosława Iwaszkiewicza i PRZYJACIELA Radosława Paczochy w Teatrze Polskim w Poznaniu (2009).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji