Artykuły

Warszawa. Dla kogo Orły 2005?

W sobotę (5 marca) zostaną wręczone Polskie Nagrody Filmowe Orły 2005. W tegorocznej, siódmej edycji wyróżnienia nazywanego polskimi Oscarami o tytuł najlepszego polskiego filmu 2004 roku rywalizują "Mój Nikifor", "Pręgi" i "Wesele". Wsród nominowanych są też aktorzy: Krystyna Feldman [na zdjęciu], Jan Peszek, Katarzyna Figura i Agnieszka Grochowska.

Organizatorami Polskich Nagród Filmowych jest Niezależna Fundacja Filmowa. "Mój Nikifor", "Pręgi" i "Wesele" rywalizować będą w m.in. w takich kategoriach jak: najlepszy scenariusz, muzyka, scenografia. W gronie najlepszych dokonań reżyserskich nie ma Magdaleny Piekorz, autorki "Pręg", nominację za to otrzymali Juliusz Machulski za film "Vinci" (drugą nominację otrzymał za scenariusz) oraz Wojtek Smarzowski ("Wesele") i Krzysztof Krauze ("Mój Nikifor").

W kategorii najlepszej aktorki nominowane są Krystyna Feldman, która otrzymała już Orła w 2001 roku za rolę drugoplanową w filmie "To ja, złodziej". W tym roku doceniono jej kreację łemkowskiego malarza w filmie "Mój Nikifor". Swoją czwartą w karierze nominację do Orłów otrzymała Katarzyna Figura ("Ubu król"), laureatka zeszłorocznej nagrody za rolę główną w "Żurku". Grono najlepszych aktorek uzupełnia Agnieszka Grochowska ("Pręgi").

Jako najlepsi aktorzy Marian Dziędziel ("Wesele") i Jan Peszek ("Ubu Król") otrzymali swoje pierwsze aktorskie nominacje, zaś dla Michała Żebrowskiego ("Pręgi") to już trzecie podejście do tego wyróżnienia. Poprzednio doceniano jego role w "Ogniem i mieczem" oraz "Wiedźminie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji