Artykuły

Polskie Radio. O Mrożku i nie tylko

29 czerwca wybitny polski dramaturg i prozaik Sławomir Mrożek kończy 60 lat. Z tej okazji już w sobotę Dwójka zaprasza na audycję Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki, w której autorki wspólnie z gościem - Romanem Dziewońskim - przypomną prozatorskie początki Mrożka.

W latach 1960-1965 szacowny Jubilat pisał regularnie monologi dla aktorów występujących w audycji "Podwieczorek przy mikrofonie". Wykonywali je: Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Saturnin Żórawski, Aleksander Dzwonkowski, ale najczęściej - po mistrzowsku - Edward Dziewoński. Owe "mrożki" przywołując, wydawałoby się, realne sytuacje z życia pewnej społeczności małego miasteczka, pokazują absurdy ówczesnej peerelowskiej rzeczywistości.

Sobota

18.00 Dwójka

Słuchowisko "Excentrycy" powstało według powieści Włodzimierza Kowalewskiego. To rzecz o tym, jak powstawał wielki jazz w małym Ciechocinku. Jesień i zima 1957 rok po październikowej odwilży. Opustoszały polski kurort sypiące się pensjonaty, bieda i szarzyzna. Do Wandy, przed wojną lwowskiej dentystki i śpiewaczki jazzowej, która po powrocie z zesłania zamieszkała właśnie w Ciechocinku, przyjeżdża z Anglii starszy brat, jazzman Fabian. Pytany, dlaczego wrócił do Polski, oznajmia beztrosko: "Przyjechałem grać swing". I szybko znajdują się ludzie, którzy chcą grać razem z nim. Do założonego z miejscowych dziwaków big-bandu dołącza Wanda i tajemnicza femme fatalle Modesta. Ale czy to wszystko dzieje się naprawdę? I dlaczego ludzie wciąż powtarzają, że w kurorcie pojawił się diabeł?...

Słuchowisko wyróżnione zostało dwiema nagrodami na zakończonym niedawno Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2010; za scenariusz, będący adaptacją dla Bogumiły Prządki i za opracowanie muzyczne dla Mariana Szałkowskiego]. Obsada: Wojciech Wysocki [Fabian], Monika Węgiel [Wanda], Agnieszka Judycka [Modesta], Ewa Dałkowska [Bayerowa], Andrzej Zaorski (Ubek/Głos], Monika Pikuła [Recepcjonistka], Waldemar Błaszczyk [Kelner], Marcin Troński (Stypa], Andrzej Piszczatowski [Doktor Vogt], Marian Opania (Z uppe], Jan Pęczek [Habertas] i Janusz Zaorski [Ubek]. Reżyseria: Janusz Zaorski.

NIEDZIELA

13.00 DWÓJKA

Gościem najbliższych "Zagadek literackich" - przygotowanych z okazji 80. urodzin Sławomira Mrożka - będzie znany reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Warszawie Maciej Englert. Podczas tegorocznych wakacji zmienia się formuła "Zagadek". Najpierw słuchacze, a także gość, poznają słuchowisko, które jest punktem wyjścia do rozmowy i do samych zagadek. Po słuchowisku według sztuki Sławomira Mrożka "Śmierć porucznika" mogą się Państwo spodziewać pytań konkursowych nawiązujących do zaprezentowanego utworu, ale rozszerzonych o inne dramaty tego autora, korespondujące z tytułem audycji: "Sławomira Mrożka gry z tradycją literacką*. Na tych wszystkich, którzy prawidłowo odpowiedzą na nasze pytania, czekają atrakcyjne nagrody książkowe. Na audycję zapraszają Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji