Artykuły

Dominikana. Premiera sztuki Anny Burzyńskiej

W piątek 24 czerwca, w Santo Domingo na Dominikanie, w teatrze Compaňa National de Teatro, podczas Narodowego Festiwalu Teatralnego Santo Domingo 2010, odbędzie się premiera sztuki "Mężczyźni na skraju załamania nerwowego". Anna Burzyńska (na zdjęciu) jest prawdopodobnie pierwszą polską autorką, której sztuka zostanie zaprezentowana na Dominikanie.

W kwietniu br. w Teatro de la Luna, w Hawanie odbyło się czytanie sztuki Anny Burzyńskiej "Mężczyźni na skraju załamania nerwowego". Sztukę przełożyli na język hiszpański Joanna Bielak i Xavier Farré, a jej prezentację wyreżyserował Raúl Martin. Sztuka została świetnie przyjęta, jednak z powodu bardzo złej sytuacji finansowej teatru jej premierę na razie odłożono.

Ten sam reżyser podjął się jednak jej wystawienia na Dominikanie.

9 lipca br. rozpoczną się prace nad wystawieniem innej sztuki autorki "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę" w teatrze La Troca, w Barcelonie. Sztuka ta przetłumaczona została, jak do tej pory, na siedem języków i doczekała się dziewięciu premier w Polsce i za granicą.

Hiszpańska premiera miała miejsce w Madrycie, podczas Międzynarodowych Targów Literatury Teatralnej w 2006 roku. Kolejna realizacja odbędzie się 10 października br., w dwóch wersjach językowych (castellano i katalońskim), w reż. Jordiego Vilá.

Popularność swoich sztuk w Hiszpanii i w krajach latynoskich zawdzięcza autorka między innymi opublikowaniu tomu dramatów w języku hiszpańskim (w przekładzie Joanny Bielak i Xaviera Farré) w 2006 roku. Tom ten został wydany nakładem Stowarzyszenia Hiszpańskich Reżyserów Teatralnych i opatrzony wstępem pt. "Sceniczne światy do wynajęcia" autorstwa Mateusza Borowskiego i Małgorzaty Sugiery.

Obecnie zarówno obydwie wymienione, jak i inne sztuki Anny Burzyńskiej (m.in. "Akompaniator", "Życie do natychmiastowego użytku" i "Tango Piazzolla") znajdują się w repertuarze dziesięciu teatrów w Polsce, w tym czterech w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji