Artykuły

Warszawa. Holoubek i Althamer laureatami Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury

Laureatami Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za rok 2004 zostali klasyk polskiego teatru Gustaw Holoubek (na zdjęciu) i artysta Paweł Althamer. Wręczenie nagrody odbędzie się 15 marca w Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury przyznawane są twórcom "za największe osiągnięcia w dziedzinie kultury wysokiej w danym roku, ale także za dorobek całego życia". Pierwszy raz wręczono je w 1993 roku.

Gustaw Holoubek, jedna z najznakomitszych postaci polskiego kina i teatru, wybitny aktor, reżyser i pedagog, skończył w ubiegłym roku 80 lat. Jest absolwentem PWST w Krakowie. W sezonie 1963/64 został aktorem Teatru Narodowego Kazimierza Dejmka - tu powstała jego legendarna kreacja Gustawa-Konrada w historycznym przedstawieniu mickiewiczowskich "Dziadów".

Zagrał w ponad 50 filmach. Stworzył kreacje w obrazach Wojciecha Jerzego Hasa, m.in. w "Pętli" , "Pożegnaniu" i Tadeusza Konwickiego w "Salcie", "Jak daleko stąd, jak blisko" i "Lawie". Ostatnio zagrał jedną z głównych ról w filmie Sławomira Kryńskiego "Listy miłosne". W latach 1972-1980 był prezesem Zarządu Głównego SPATiF-u, przez dwie kadencje był posłem na sejm PRL. Zrezygnował z mandatu w 1980 r. W 1989 r. został senatorem. Jest profesorem warszawskiej Akademii Teatralnej i dyrektorem artystycznym Teatru Ateneum.

Drugi z laureatów, 37-letni Paweł Althamer, uważany jest za jednego z najciekawszych polskich artystów współczesnych. Obecnie w warszawskiej Zachęcie można oglądać pierwszą monograficzną wystawę tego twórcy.

Althamer specjalizuje się w zacieraniu granic między sztuką i życiem - jest performerem, twórcą instalacji i filmów wideo. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni Wydziału Rzeźby prowadzonej przez prof. Grzegorza Kowalskiego. Brał udział w największych imprezach plastycznych Europy: Documenta w niemieckim Kassel i w Biennale w Wenecji. Althamer znany jest z niekonwencjonalnych działań artystycznych, np. "Akcji Bródno 2000", podczas której wraz z mieszkańcami swojego bloku z oświetlonych okien utworzył napis "2000".

Fundacja Kultury działa od 1990 r. Jest jedną z większych polskich organizacji pozarządowych, które zajmują się animacją życia kulturalnego.

Laureatami Nagród Wielkich Fundacji Kultury są m.in. Jerzy Nowosielski, Paweł Szymański, Piwnica pod Baranami pod kierownictwem Piotra Skrzyneckiego. Fundacja nagradza zazwyczaj dwójkę twórców, choć zdarzały się wyróżnienia pojedyncze (Zygmunta Kubiaka w 1997 r. i Agnieszki Arnold w 2001 r.) oraz wieloosobowe, np. Stanisława Barańczaka, Jerzego Grotowskiego i Zbigniewa Herberta w 1996 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji