Artykuły

Teatr szpitalem wariatów

"Lot nad kukułczym gniazdem" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu na VII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej w Katowicach oglądała Aleksandra Czapla z Gazety Wyborczej - Katowice.

Publiczność zgromadzona w teatrze długo nie pozwalała pacjentom Mai Kleczewskiej zejść ze sceny, nagradzając wałbrzyski spektakl oklaskami

Podczas wtorkowego [1 marca] przedstawienia "Lotu nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Śląskim zdecydowaną większość publiczności stanowili ludzie młodzi. Sądząc po żywiołowych reakcjach, przedstawienie przypadło im do gustu, nie tyle dzięki wartościom estetycznym, ile optymistycznemu zakończeniu, odmiennemu od oryginału. Ucieczka staje się nawet bardzo dosłowna- widzowie śledzą na ekranie telewizora, jak Wódz ucieka z McMurphym w stronę katowickiego ronda.

Pierwsze minuty przedstawienia nie były obiecujące, ale drugiej połowie nie można było już nic zarzucić. Na sukces pracuje cały zespół - aż trudno uwierzyć, że na scenie pojawiają się statyści amatorzy - mieszkańcy Wałbrzycha, których reżyserka zaprosiła do projektu. Jednym z nich jest Mariusz Stachowiak, którego nie sposób nie wyróżnić za doskonałą, niezwykle autentyczną rolę Wodza.

Spotkanie z twórcami po przedstawieniu zdominował jeden wątek. Reżyserka pracę nad spektaklem poszerzyła o wizyty w szpitalu dla osób psychicznie chorych. Aktorzy podkreślali zgodnie, że to niezapomniane doświadczenie, niestety, bardzo przytłaczające. Zderzenie polskiej rzeczywistości szpitala z fikcją powieści Keseya miało zbyt wiele punktów stycznych, by nie mieć wpływu na ostateczny kształt w przedstawienia. Fakt, iż "Lot nad | kukułczym gniazdem" znalazł się wśród konkursowych przedstawień festiwalu, nie budzi wątpliwości. Kleczewska interesująco penetruje i interpretuje cienką granicę między szaleństwem a tym, co uważamy za normalne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji