Artykuły

Kraków. Halina Gryglaszewska nie żyje

W wieku 93 lat zmarła w Krakowie Halina Gryglaszewska, znakomita aktorka, reżyser teatralny, związana głównie ze scenami Krakowa. Była bardzo lubianym pedagogiem PWST, w uczelni tej pełniła i funkcję prorektora; od 1973 r. była jej profesorem.

Debiutowała w październiku 1946 r. rolą Pani Nocy w "Niebieskim ptaku" Maeterlincka w reż. Marii Billiżanki w krakowskim Teatrze dla Dzieci "Wesoła Gromadka". Podczas dyplomowych pokazów aktorskich Państwowej Szkoły Dramatycznej w lipcu 1947 r. wystąpiła m.in. razem z Haliną Mikołajską, Gustawem Holoubkiem, Andrzejem Kruczyńskim - zagrała wówczas Martę we fragmentach "Rozdroża miłości" Zawieyskiego i Jewdochę w "Sędziach" Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku po raz pierwszy wystąpiła na cenie Teatru im. Słowackiego - jako Dziewka w "Klątwie" Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.

W latach 1947-1953 była aktorką Starego Teatru i Teatru im. Słowackiego, połączonych w jedną instytucję. Następnie pracowała w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1954) i ponownie w Starym Teatrze (1954-1959), po czym objęła dyrekcję Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W latach (1963-1971) była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Rozmaitości (obecnie Bagatela). Do Teatru im. J. Słowackiego powróciła na stałe w 1971 r. Po przejściu na emeryturę nadal była aktywna zawodowo; widzowie mogli ją podziwiać ostatnio w roli Laury z Epilogu w "Kordianie" w reż. Janusza Wiśniewskiego (premiera 2006 r.).

Wystąpiła w wielu wybitnych rolach w Teatrze Telewizji, w teatrze Polskiego Radia.

Grała też w filmach, m.in.: "Strach (reż. A. Krauze), "Pałac" (T. Junak), "Ziemia obiecana" (A. Wajda), "Wahadełko" (F. Bajona), "Podwójne życie Weroniki (K. Kieślowski), "Cwał" (K. Zanussi).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji