Artykuły

Kraków. Reorganizacja Piwnicy pod Baranami

Artyści Piwnicy pod Baranami chcą powrócić do pierwotnej formuły tego wyjątkowego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa. Znów ma być ono żywym ośrodkiem twórczego fermentu oraz prezentacji młodych - poinformował zespół w czwartek na konferencji prasowej.

Działania zespołu artystów Piwnicy pod Baranami i rozwój słynnego kabaretu nadal zajmują priorytetowe miejsce w nowej formule, ale piwniczni twórcy pragną, aby była ona otwarta także dla wielu innych przedsięwzięć kulturalnych.

Na pierwszej od wielu lat konferencji prasowej pojawili się prawie wszyscy artyści z ponad 30-osobowego zespołu Piwnicy.

- W ostatnim czasie narosło mnóstwo plotek na temat tego, co się dzieje w Piwnicy i czy ona w ogóle istnieje - powiedział najstarszy stażem piwniczny artysta, Tadeusz Kwinta. - Piwnica jest, miewa się dobrze i jesteśmy przekonani, że miewać się będzie dobrze przez następne 50 lat - zapewnił Bogdan Micek.

- Jednak mając na uwadze dalszy rozwój Piwnicy pod Baranami, postanowiliśmy sięgnąć do korzeni. Przypomnijmy, że zgodnie z intencją Piotra Skrzyneckiego i wszystkich piwnicznych współtwórców Piwnica pod Baranami powstała w 1956 r. jako miejsce, w którym absolwenci i studenci szkół artystycznych mieliby okazję pokazać czy przedstawić owoce swojej pracy i talentu szerszej publiczności, jako platforma dyskusji i twórczej wymiany myśli - powiedział Kwinta. Dodał, że w ciągu dziesięcioleci formuła Piwnicy zmieniała się wraz z rozwojem słynnego kabaretu. - Nawiązując do tej najstarszej piwnicznej tradycji, pragniemy otworzyć Piwnicę dla różnorakich przedsięwzięć kulturalnych. Pragniemy, by tętniło tu życie artystyczne przez siedem dni w tygodniu - zapowiedział Kwinta.

Zespół piwnicznych artystów opracował szeroki program zmian organizacyjnych, które mają pomóc w odświeżeniu formuły działania Piwnicy pod Baranami. Jednym z jego najważniejszych elementów jest powołanie Stowarzyszenia Artystów i Sympatyków Piwnicy pod Baranami, które zajmie się m.in. obsługą organizacyjno-finansową przedsięwzięcia. Przejmie ono zadania Stowarzyszenia Przyjaciół Piwnicy pod Baranami Klub 40, które zostanie rozwiązane 31 sierpnia.

- Ta sytuacja - że o naszych najważniejszych sprawach decydują nasi przyjaciele, a nie my - w pewnym momencie wydała się nam niezbyt naturalną. My wręcz nie mamy wstępu do stowarzyszenia, które z nazwy jest stowarzyszeniem naszych przyjaciół. Dlatego w pewnym momencie stwierdziliśmy, że może trzeba samemu spróbować zmierzyć się z tą strasznie trudną sytuacją, jaką jest funkcjonowanie kabaretu - wyjaśnił Kwinta.

Prezesem zarządu nowego stowarzyszenia została prof. Krystyna Styrna-Bartkowicz, a wiceprezesem - Tadeusz Kwinta. W skład zarządu weszli też: Leszek Wójtowicz, Tomasz Kmiecik, Bogdan Micek, Jolanta Leroch i Hieronim Sieński.

Piwnica pod Baranami, poza prezentacją kabaretu oraz własnych artystów, chce być animatorem i współorganizatorem innych imprez - cyklicznych koncertów, spotkań poetyckich, promocji literackich, wystaw, a nawet warsztatów lekcyjnych. Piwnica chce nawiązać współpracę z wszystkimi ważniejszymi festiwalami muzycznymi i filmowymi organizowanymi w Krakowie.

- Pomysł na organizowanie wernisaży wystaw czy koncertów kolegów studentów oraz stworzenie tutaj miejsca spotkań ma być dla nich impulsem, żeby tutaj przychodzili i sygnałem, że to jest ich miejsce - powiedziała jedna z młodszych stażem piwnicznych artystek, Kamila Klimczak.

Zmiany administracyjno-organizacyjne nie zachwiały działalnością artystyczną kabaretu i jego poszczególnych artystów. W tym miesiącu w piwnicy odbywa się rekordowa liczba recitali. W ostatnią niedzielę czerwca w Ogrodach Fundacji Bronisława Chromego zaplanowano Wielki Koncert Imieninowy ku czci Piotra Skrzyneckiego "Imieniny Piotra" połączony z piknikiem i aukcją na rzecz powodzian ze Starego Sącza.

Po reorganizacji Piwnica będzie funkcjonować we wszystkie dni tygodnia. Na jesieni jej mroczne wnętrza mają gruntownie zmienić swoje oblicze. Ściany zostaną oczyszczone z farby i tynków do surowej cegły i kamienia, w salach pojawią się wygodnie drewniane fotele i krzesła, powstanie galeria fotografii, plakatów i piwnicznych pamiątek. W jednej z sal będą wyświetlane, m.in. z myślą o turystach, archiwalne i współczesne nagrania występów Kabaretu Piwnica pod Baranami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji