Artykuły

Katowice. Kongres Kultury Województwa Śląskiego

Kongres Kultury Województwa Śląskiego odbędzie się od 23 do 25 września w Katowicach. Oprócz debat o kondycji i przyszłości śląskiej kultury z udziałem wybitnych twórców, zaplanowano m.in. widowisko "Carmina Burana" w katowickim Spodku.

Chcemy osiągnąć kilka celów, przede wszystkim zrobić taką fotografię, opisać stan kultury w województwie śląskim, pokazać jej znaczenie, jak jest różnorodna, na czym jest oparta i to ma być podstawą, abyśmy pomyśleli o przyszłości. Chcemy zaangażować w to wszystkich mieszkańców, wszystkie subregiony, by kongres miał też znaczenie integracyjne - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski.

Poprzedni regionalny Kongres Kultury Górnego Śląska odbył się w 1998 r., przed reformą terytorialną, kiedy w skład województwa nie wchodziła jeszcze Ziemia Częstochowska i Podbeskidzie.

- Jesteśmy też w Unii Europejskiej, zmieniła się zupełnie sytuacja kontaktów kulturalnych. Powstało województwo samorządowe, rola kultury w tym dziesięcioleciu również się zmieniła - od ilustrowania działań samorządowych po samodzielność - powiedział przewodniczący Rady Programowej Kongresu, dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki.

W programie zaplanowano wykłady i debaty poświęcone m.in. tożsamości regionalnej, miejscu i roli twórcy w społeczeństwie, promocji i upowszechnianiu kultury, ochronie dziedzictwa, jakości przestrzeni publicznej, turystyce kulturalnej, a także edukacji. 20 raportów dających obraz kultury w regionie przygotują na kongres specjaliści z różnych obszarów. Zaplanowano też publikację podsumowującą kongres, która ma posłużyć jako pomoc w kreowaniu polityki kulturalnej.

Wśród ambasadorów kongresu są m.in.: Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki, Kazimierz Kutz, Lech Majewski, Henryk Waniek, Jan Miodek, Sławomir Idziak, Ireneusz Dudek i Artur Rojek.

Od środy czynna będzie strona internetowa, www.kongreskultury2010.pl, na której działać będzie m.in. poświęcone mu forum. Organizatorzy zamierzają też ogłosić konkurs na hasło promujące to wydarzenie.

Patronat nad kongresem objęli: minister kultury Bogdan Zdrojewski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji