Artykuły

Ludzie teatru to szaleńcy

W skład środowiska wchodzą ludzie, którzy są - można powiedzieć - szaleni. Rezygnują z życia w kulturze mieszczańskiej i szukają radości w kontakcie z innymi ludźmi - mówi o aktorach KRZYSZTOF RAU, reżyser teatralny i były dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

Z Krzysztofem Rauem, reżyserem teatralnym i byłym dyrektorem Białostockiego Teatru Lalek rozmawia Tomasz Mikulicz

Mówi się, że dał Pan Białemustokowi Teatr Lalek. A co miasto dało Panu?

Krzysztof Rau: Białystok dał mi przede wszystkim przestrzeń, w której dobrze się poczułem. Przyjechałem tu w 1960 roku. Zobaczyłem miasto i ludzi, z którymi bardzo dobrze mi się rozmawiało. Zostałem aktorem, wtedy jeszcze Teatru Lalek Świerszcz, by w 1969 roku zostać jego dyrektorem.

To dzięki Panu w teatrze zaczęto grać sztuki dla dorosłych.

- W latach 60. graliśmy jeden spektakl dla dorosłych, ale było to wydarzenie incydentalne. Scena ruszyła na dobre w 1972 roku wraz z premiera "Kartoteki" Różewicza. Później spektakli było coraz więcej. Jeden z nich, "Nim zapieje trzeci kur" Wasilija Szukszyna, będzie można zobaczyć w Muzeum Rzeźby w przyszły piątek o godz. 19.

Na początku lat 90. rezygnuje Pan jednak z posady dyrektora BTL- u i zakłada prywatny teatr 3/4-Zusno. Dlaczego?

- Wraz ze zmianą ustroju okazało się, że w teatrze trzeba zrobić cięcia. Nie wyobrażałem sobie, żebym mógł zwolnić ludzie z którymi pracowałem przez tyle lat. Z teatrem 3/4 Zusno osiągnęliśmy zaś wiele sukcesów. Objechaliśmy cały świat.

Czym różni się dzisiejsze środowisko teatralne od tego, które istniało kiedyś?

- To się praktycznie nie zmienia. I kiedyś i dziś w skład środowiska wchodzą ludzie, którzy są - można powiedzieć - szaleni. Rezygnują z życia w kulturze mieszczańskiej i szukają radości w kontakcie z innymi ludźmi.

***

50 lat na scenie

Krzysztof Rau to reżyser teatralny, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek w latach 1969-1989 oraz założyciel Studium Aktorskiego, przekształconego na Wydział Sztuki Lalkarskiej.

W piątek (11 sierpnia) w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego odbył się wernisaż wystawy: Teatr Krzysztofa Raua. Pięćdziesięciolecie twórczości. W piątek (18 czerwca) o godz. 19 można się będzie wybrać na pokaz spektaklu: Nim zapieje trzeci kur. W ramach teatroteki dla dzieci zobaczymy zaś sztuki: Metamorfozy (13 czerwca), 6 małych Pingwinów (20 czerwca), Szewczyk Dratewka (27 czerwca). Wszystko spektakle rozpoczną się o godz. 11.

Dzieci i młodzież może też zapisać się na darmowe warsztaty plastyczno- teatralne, które będą się odbywać od 28 czerwca do 9 lipca i od 21 do 30 sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji