Artykuły

Ostrowiec Świętokrz. Biesiada Gombrowicza i Schulza

Anna Polony [na zdjęciu] zainauguruje Piknik Gombrowiczowski w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Będzie uczestniczyć w czytaniu "Biesiady u hrabiny Kotłubaj" jako tytułowa hrabina Maria Kotłubaj. Towarzyszyć jej będą Jakub Przebindowski jako Gombrowicz, Aleftyna Gościmska - Markiza, i Krzysztof Wieczorek - Baron Apfelbaum.

- Odbywający się od siedmiu lat festiwal poświęcony fenomenowi mieszkającego w tych stronach autora "Ferdydurke" w tym roku odnosić się będzie także do grona jego przyjaciół, m.in. Brunona Schulza i Witkacego - mówi inicjator i organizator projektu Kamil Stelmasik. Dlatego zaprosiliśmy do BWA znaną już nie tylko w Polsce, organizowaną pod patronatem "Rz", wystawę "W stronę Schulza". W programie znajdą się spotkania literackie, koncerty, konkursy. Swoją ekspozycję będzie miał też Leszek Mądzik, który poprowadzi cykl warsztatów.

Aranżacji kolejnej edycji projektu "W stronę Schulza" podjęła się Tatiana Kwiatkowska, wybitna scenografka telewizyjna, teatralna i operowa.

- Aranżując tę edycję wystawy, odniosłam się do schulzowskich fobii - mówi artystka. - Chciałam pokazać Brunona Schulza jako człowieka, który bał się wielkich przestrzeni, ludzi, żył w swoim świecie. Stąd pomysł na mroczny labirynt, którym przechodzić będą widzowie. Istotnym elementem inscenizacji jest tak ważna dla Schulza postać Ojca. Nad ekspozycją unosić się będą zaprojektowane przeze mnie dziwaczne ptaki, które roiły się w jego wyobraźni. Świetnie korespondują z tym zarówno kostiumy Zofii de Ines, jak i pokazywane po raz pierwszy na tej wystawie wielkie i mroczne płótna Franciszka Starowieyskiego wypożyczone z warszawskiego Teatru Ateneum.

Otwarcie tej edycji wystawy "W stronę Schulza" połączone będzie z próbami czytanymi prezentowanego po raz pierwszy widowiska "I koniec, i bomba" Asji Łamtiuginy. Autorka zainspirowana schulzowskim projektem stworzyła "impresję o spotkaniu gigantów" Schulza, Gombrowicza i Witkacego w kawiarni artystycznej. Ich rozmowom, w których żart przeplata się z tragizmem i groteską, towarzyszy Muza. W tej roli Katarzyna Groniec, która wystąpi ze swoim zespołem. Postacie Schulza, Gombrowicza i Witkacego zaprezentują trzej młodzi aktorzy: Jakub Kotyński, Dariusz Wnuk i Borys Jaźnicki.

W programie trwającego od piątku Pikniku znajdą się także koncerty zespołu Pustki, głośny spektakl muzyczny "Stolik" wrocławskiej grupy Karbido, konkursy literackie i turniej szachowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji