Artykuły

Gdańsk. Od jutra Festiwal All About Freedom

- 26 projekcji filmów fabularnych i dokumentnych, koncerty oraz debaty złożą się na rozpoczynający się we wtorek w Trójmieście Festiwal All About Freedom (Wszystko o Wolności). Impreza, odbywająca się już po raz czwarty, potrwa jedenaście dni.

- Festiwalowe prezentacje to rodzaj dialogu o idei oraz doświadczeniu wolności, zarówno tej przeżywanej indywidualnie, jak i dotyczącej całych społeczeństw, w jej politycznym i etycznym wymiarze - wyjaśnił ideę festiwalu ojciec Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które jest głównym organizatorem festiwalu. - Mamy nadzieję, że poprzez wybór uniwersalnego języka możemy i doświadczyć wiele, i wiele powiedzieć o wolności, ukazać jej różne barwy i odcienie. Komunikujemy się bowiem językiem łączącym ludzi ponad podziałami społecznymi, politycznymi czy narodowymi - mówimy językiem sztuki: filmu, teatru, muzyki - dodał Zięba.

Wśród filmów, które prezentowane będą w Gdańsku i w Sopocie, pojawi się aż 15 obrazów, które wcześniej gościły na różnego rodzaju festiwalach na całym świecie.

Publiczność będzie mogła zobaczyć choćby "Precious" (reż. Lee Daniels), który w tym roku dostał sześć nominacji do Oscara. Wyświetlone zostaną także filmy "Boso, ale na rowerze" (reż. Feliks van Groeningen), "Tacy sami a inni" (reż. Detlev Buck) czy "Szukając Eryka" (reż. Ken Loach).

Wśród - reprezentujących różne style - solistów oraz zespołów muzycznych, pojawią się z kolei: Caribou - Kanadyjczyk grający symfoniczny dream-pop, Brytyjczyk Tim Exile grający muzykę elektroniczną oraz polskie zespoły Kamp! i Fox Box.

W programie festiwalu znalazły się też dwie debaty. W pierwszej z nich, pod hasłem "Szukając Solidarności", wezmą m.in. udział muzyk Łukasz Rostkowski (L.U.C), reżyser Jacek Borcuch oraz redaktor naczelny wydawnictwa "Lampa" Paweł Dunin-Wąsowicz. Gościem drugiej debaty pt. "Wolnościowy potencjał mediów cyfrowych" będzie William Echikson - dyrektor komunikacji Google na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

W czasie festiwalu przewiedziano też prapremierowe czytanie sztuki Małgorzaty Niezabitowskiej pt. "Polskie lato, polska jesień" opowiadającej o emocjach i nadziejach związanych z Solidarnością roku 1980. W jednym z obiektów na terenie Stoczni Gdańskiej tekst odczytają Halina Winiarska, Jerzy Kiszkis oraz Florian Staniewski - aktorzy, którzy w 1980 roku wspierali strajkujących stoczniowców.

Festiwal All About Freedom odbędzie się w Gdańsku już po raz czwarty. Poprzednie jego edycje miały miejsce jesienią. Od tego roku zdecydowano się przenieść imprezę na czerwiec. Tegoroczna edycja - poprzedzająca obchody 30-lecia powstania Solidarności, potrwa od 8 do 18 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji