Artykuły

Warszawa-Gdynia. Film Arkadiusza Jakubika nagrodzony

Nagrodę Główną Jury w kategorii Kina Niezależnego na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała "Prosta historia o miłości" Arkadiusza Jakubika [na zdjęciu] - za dbałość o oryginalną formę i umiejętne połączenie dystansu do opowieści z powagą tematu. Teatr Na Woli jest współproducentem filmu.

Arkadiusz Jakubik zaskoczony nagrodą:

Proszę mi wierzyć bądź nie, ale naprawdę nie spodziewałem się tej nagrody, niczego nie przeczuwałem.

Jestem tym bardziej zaskoczony, że jest to pierwsza nagroda, jaką dostałem, a zarazem mój filmowy debiut reżyserski.

Od lat jestem aktorem - teatralnym i filmowym, zajmuje się również scenopisaniem i reżyserią w teatrze.

Niedawno założyłem zespół rockowy i uznałem, że reżyseria filmowa będzie ostatnią dziedziną sztuki, w której mogę jeszcze coś osiągnąć.

Dobry film powinien się opierać na nieskomplikowanym scenariuszu z prostymi zwrotami akcji. Nie lubię nieuzasadnionego rozbudowywania fabuły. Filmów o miłości nigdy nie za wiele. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków są one źle nakręcone, bo nie opowiadają konkretnej, dobrej historii.

Istnieje oczywiste ryzyko w kinie autorskim, gdy jeden człowiek jest odpowiedzialny za reżyserię oraz scenariusz. Należy rozdzielić te dwie sprawy. Jeśli uprawiamy autorskie kino, dobrze mieć zaufanego, stałego współpracownika - drugą parę oczu i uszu - z którym będziemy konsultowali scenopis.

W przypadku "Krótkiej historii" współpracowałem, jako reżyser, ze scenarzystą Maciejem Sobieszczańskim. Kiedy cztery lata temu dostałem od niego scenariusz, tytuł i konstrukcja fabuły były wtedy inne. Przez ostatnie dwa i pół roku zmieniliśmy scenopis w trzydziestu procentach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji