Artykuły

Gdańsk. Pomorskie Nagrody Artystyczne

Marszałek Mieczysław Struk uhonorował statuetkami Gryfa Pomorskiego najwybitniejszych przedstawicieli świata kultury w naszym regionie. Wielka gala wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych za rok 2009 odbyła się w piątek w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Na uroczystość przybyły najwybitniejsze osobistości świata kultury naszego regionu.

Przypomnijmy, Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym co roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku poprzedzającym jej wręczenie.

W tym roku przyznano ją w trzech kategoriach - za kreację artystyczną wyróżniono Marka i Izadorę Weiss, za stworzenie nowego wizerunku Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku oraz za nowoczesne realizacje spektakli operowych i baletowych, Mikołaja Trzaskę za płytę "Nadir & Mahora", muzykę do filmu "Dom zły" oraz kompozycję do spektaklu "Czerwona trawa" teatru Dada von Bzdülöw - projekty łączące nieodmienną klasę i wrażliwość twórczą, a także Witolda Lubinieckiego, za wytrwałe propagowanie malarstwa marynistycznego na Pomorzu.

Tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej otrzymała natomiast Małgorzata Walentynowicz za wspaniałe fortepianowe interpretacje, docenione na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Gaudeamus w Amsterdamie w 2009 roku.

Mianem Mecenasa Kultury został uhonorowany Color Box Słupsk, wieloletni sponsor imprez organizowanych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Polską Filharmonię Sinfonia Baltica.

Wielką Pomorską Nagrodę za całokształt pracy artystycznej otrzymali natomiast wybitni gdańscy aktorzy Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji