Artykuły

Kraków. Premiera "Księgi lasu" w Operze

Premierą baśni "Księga lasu" Wojciecha Graniczewskiego rozpocznie się jutro w Operze Krakowskiej cykl imprez z okazji Dnia Dziecka.

Opera poza premierą szykuje dla najmłodszych widzów liczne atrakcje, m.in. spektakle "Pana Marimby", a także konkursy, zabawy, gry wielkoformatowe i prezentacje instrumentów muzycznych. - Najtrudniej się gra dla dziecięcego widza. Jest to publiczność nieprzewidywalna, ale bardzo wdzięczna - mówił Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. - Zależy nam na tym, aby do Opery Krakowskiej przyzwyczajać już najmłodszych, którzy za chwilę będą naszą publicznością w spektaklach dla dorosłych. Dlatego coraz więcej w repertuarze mamy propozycji dla dzieci - podkreślał.

"Księga lasu" to baśń o poszukiwaniu harmonii w życiu. Główny bohater drwal wyrusza w podróż, by uratować las. Sztukę napisał i wyreżyserował Wojciech Graniczewski, autor wielu dziecięcych i telewizyjnych programów dla dzieci, a także libretta do wystawionej niedawno w Operze Krakowskiej operetki Karola Szymanowskiego "Loteria na mężów". - Dzieci otrzymują przygodową opowieść, pełną wzruszeń i humoru. Spektakl staje się doskonałym pretekstem do rozmowy dorosłych z dziećmi na ważne tematy; opowieść sceniczna jest przecież poszukiwaniem wartości - mówi Wojciech Graniczewski.

Sztuka "Księga lasu" ma wieloletnią historię; pod różnymi tytułami była prezentowana w teatrach dramatycznych, a także jako pełnometrażowy film animowany "Królestwo zielonej polany". Muzykę skomponował Jan Hnatowicz, znany m.in. z przebojów Grupy pod Budą. - Praca nad muzyką była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Bo część piosenek powstałych dla wersji dramatycznej sprzed lat musiałem połączyć z nowymi piosenkami, a także z nową ilustracją muzyczną skomponowaną specjalnie dla potrzeb przedstawienia w Operze Krakowskiej. Odtworzenie klimatu tamtej muzyki sprzed 20 lat było dla mnie nie lada wyzwaniem - podkreślał Jan Hnatowicz. Muzykę, na małą orkiestrę, zinstrumentował Tomasz Hernik, zaś kierownictwo muzyczne zostało powierzone Pawłowi Szczepańskiemu.

- Największą trudnością w grze dla dzieci jest utrzymanie publiczności w napięciu. Mam nadzieję, że nam się to uda - mówił Andrzej Biegun, wcielający się w postać drwala Macieja.

Choć sezon operowy zbliża się do końca, do wakacji czeka nas jeszcze kilka atrakcji. Już 2 czerwca w niepołomickim kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników orkiestra Opery Krakowskiej oraz chóry, m.in. operowy dziecięcy i katedry wawelskiej, pod batutą Tomasza Tokarczyka zaprezentują "Mszę koronacyjną" Mozarta. Koncert odbędzie się z okazji jubileuszu 700-lecia ostatniego z rodu Piastów - Kazimierza Wielkiego.

Ten sam koncert zostanie powtórzony na rozpoczynającym się 18 czerwca XIV Letnim Festiwalu Opery Krakowskiej. Jego największą atrakcją będzie premiera na dużej scenie operetki "Baron cygański" Johanna Straussa.

Szczegóły: www.opera.krakow.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji