Artykuły

"Kapelusz pełen deszczu"

Założone po wojnie w Nowym Jorku Actors's Studio zyskało w owym czasie współpracę wielu wybitnych reżyserów i aktorów, między innymi współdziałali z nim znani dramatopisarze Tennessee Williams i Arthur Miller, słynni aktorzy - Marlon Brando, James Dean i Anthony Quinn oraz reżyser filmowy Elia Kazan. Do Actors's Studio przyłączył się także Michael V. Gazzo, który dla tego teatru napisał sztukę "Kapelusz pełen deszczu". Dramat ten cieszył się dużym powodzeniem także w Europie, a w Polsce wystawił go po raz pierwszy w Teatrze Wybrzeże w 1958 r. Andrzej Wajda, ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej.

Akcja sztuki dzieje się w latach pięćdziesiątych i ukazuje wykolejenie, skłonność do neuroz i ideowego rozczarowania powojennej młodzieży amerykańskiej. Bohater sztuki, były żołnierz, usiłuje przezwyciężyć nałóg narkomanii nabyty w czasie wojny w armii amerykańskiej. Najważniejszą sprawą nie jest tu jednak studium zjawiska narkomanii - widowisko eksponuje przede wszystkim problematykę moralną i etyczną w kręgu rodziny, stosunek do nałogowca najbliższych mu ludzi, próbę ratowania i przywrócenia go do normalnego życia.

Telewizyjną inscenizację sztuki przygotował Tomasz Zygadło. W rolach głównych zobaczymy: Olgierda Łukaszewicza, Jana Nowickiego, Annę Chodakowską, Janusza Kłosińskiego, Zdzisława Wardejna i innych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji