Artykuły

Kapelusz pełen deszczu

W Teatrze Telewizji 5 bm. zobaczymy sztukę Michaela V. Gazzo "Kapelusz pełen deszczu". Przed piętnastoma laty o sztuce tej, wystawionej przez Teatr "Wybrzeże", dużo mówiło się i pisało, i to z trzech powodów: tematu, reżyserii i gry aktorskiej. Temat - narkomania - przedstawiony przez Gazzo w sposób naturalistyczny, wpisany w tło obyczajowe społeczeństwa amerykańskiego, był w tamtym czasie czymś nowym. Sztukę reżyserował Andrzej Wajda i był to jego debiut w teatrze. Główną rolę grał Zbigniew Cybulski. Wszystko to sprawiło, że "Kapelusz pełen deszczu" stał się wydarzeniem ówczesnego sezonu. Sztukę wystawiono gościnnie w Warszawie i wielu innych miastach.

Teraz "Kapelusz pełen deszczu" przedstawi Teatr Telewizji. Koncepcja widowiska zasadza się na wyeksponowaniu problematyki moralnej i etycznej, a więc zawsze aktualnej, i nie starzejącej się mimo upływu lat. Spojrzenie na społeczeństwo amerykańskie lat pięćdziesiątych, głównie na młodzież, w tamtych już latach skłonną do neuroz i przeżywającą ideowe rozczarowania - będzie także z pewnością ciekawą retrospekcją, swoistym załącznikiem do naszej dzisiejszej wiedzy.

Reżyser spektaklu i zarazem autor scenariusza telewizyjnego, Tomasz Zygadło, powierzył twe rolę młodego bohatera - Johnny Pope - Olgierdowi Łukaszewiczowi. Bardzo interesująco zapowiada się ta postać, jak również rola Pola i Pope w interpretacji Jana Nowickiego. Udział w widowisku biorą także: Anna Chodakowska, Janusz Kłosiński, Zdzisław Wardejn, Jerzy Karaszkiewicz i Jerzy Bończak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji