Artykuły

Łódź. Wystawa lalek w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym

Lalki z całej Polski, małe i duże, kolorowe i przyjazne dzieciom, można od środy oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na wystawie z okazji 30. rocznicy utworzenia Działu Widowisk Lalkowych.

To jedyny dział muzealny w kraju, który zajmuje się gromadzeniem scenografii teatrów lalkowych i lalkowego filmu animowanego.

- Na ekspozycji pojawiła się tylko część kolekcji, która liczy obecnie osiem tysięcy obiektów - mówi Ryszard Grygiel, dyrektor muzeum. - Nasze warunki lokalowe pozwoliły na wystawienie dwustu lalek, ale też plakatów polskich teatrów, zdjęć z przedstawień Wacława Kondka oraz galerii scenografów, którzy tworzyli teatr lalkowy.

Na wystawie podzielonej na grupy tematyczne: Zamek królewski, Wesele, Zwierzyniec, Podróże egzotyczne, Pokój dziecinny, znalazły się m.in. lalki autorstwa Wacława Kondka, Ali Bunscha, Adama Kiliana, Rajmunda Strzeleckiego, Joanny Braun, Zygmunta Smandzika.

- Część lalek pochodzi jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej - dodaje Honorata Sych, kierownik działu widowisk lalkowych i autorka książki " Tajemnice teatru lalek". - Do najmłodszych należą pochodzący z lat dziewięćdziesiątych "Trzej muszkieterowie" Rajmunda Strzeleckiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji