Artykuły

Gdańsk. Jacek Kotlica nie żyje

W piątek zmarł Jacek Kotlica - poeta, prozaik, krytyk plastyczny, autor książek dla dzieci, aktywny uczestnik trójmiejskiego życia kulturalnego. Miał 71 lat.

Jacek Kotlica (jego prawdziwe nazwisko to Józef Foromański) urodził się w 1939 roku w Kotlicach na Zamojszczyźnie; z Gdańskiem i Sopotem związany był od roku 1945. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w sopockiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. W 1975 ukończył Studium Kultury i Języka Czeskiego na Uniwersytecie Karola w Pradze.

Kotlica w swoim dorobku artystycznym zbiory wierszy, powieści, widowiska teatralne, książki dla dzieci oraz teksty publicystyczne i krytyczne. Wydal miedzy innymi tomiki poezji "Odbieranie źródła" (1966), "Białe zaduszki" (1969), "Zwierzyniec Pani Res" (1973), "Zwierzenia Pani Res" (1985), "Polowanie na jednorożca" (1995); powieść "Wronie oko" (1977) oraz utwory dla dzieci - "Niezwykły skarbiec mistrza Famagusa" (1979), "Baśń o Wronim Oku" (1983), "Halo, czy to ZOO? (1986), "Rejs z czarodziejem" (1986). Był także w latach 1981-83 kierownikiem literackim Teatru Współczesnego w Szczecinie.

- Jacka znałem od lat 60. - wspomina Andrzej K. Waśkiewicz, poeta i redaktor naczelny "Autografu". - Współpracowaliśmy ze sobą miedzy innymi w redakcjach, "Gdańskiego Rocznika Kulturalnego" i "Autografu". był świetnym człowiekiem. Prócz tego, że pisał wiersze, zajmował się krytyka literacką. Świetnie znał trójmiejskie środowisko plastyczne, dla Biblioteki Wojewódzkiej przygotowywał noty biograficzne twórców. Sądzę, że jego tekstów o plastyce uzbierałoby się bez problemu kilkaset.

Jacek Kotlica jako krytyk, redaktor i publicysta współpracował m. in. "Tygodnikiem Morskim", "Głosem Wybrzeża", "Punktem", "Gdańskim Rocznikiem Kulturalnym" oraz "Autografem". Publikował także pod pseudonimami: Stronnik, Piotr Matejko, Jacek Hard, Bernard From.

Od 1970 Kotlica był aktywnym członkiem Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Odznaczony był m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Odznaką Honorową "Za zasługi dla Gdańska" oraz Odznaką "Zasłużony Ziemi Gdańskiej". Obecnie przygotowywany do druku jest najnowszy zbiór wierszy Jacka Kotlicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji