Artykuły

Musical - wspólna pasja

Dwadzieścia lat temu, dzięki inicjatywie Jerzego Gruzy, w Teatrze Muzycznym w Gdyni powstał Teatr Muzyczny Junior. Scena dziecięca i młodzieżowa a o wyraźnie musicalowym profilu to ewenementem w skali kraju - pisze Kacper Wróblewski w portalu kulturaonline.pl

- Gdy objąłem stanowisko dyrektora i pojawiłem się w Teatrze Muzycznym zdziwiła mnie obecność tak dużej ilości młodych ludzi. Okazało się, że to Teatr Junior, działający dzięki ogromnej pracy Małgorzaty Ryś - takimi słowami Maciej Korwin rozpoczął w poniedziałek 3 maja jubileuszowy koncert, główny punkt obchodów 20 - lecia Teatru Junior. Był to jednocześnie benefis najważniejszej osoby, która od początku tworzy i pobudza do działania tą instytucję - Małgorzaty Ryś.

Teatr Junior powstał z inicjatywy Jerzego Gruzy, ówczesnego dyrektora Teatru Muzycznego. Pierwszym wydarzeniem była premiera musicalu "Brat Jacques" w 1991 roku. Na scenie pojawiło się ponad 100 młodych aktorów i muzyków.

Od początku swojej działalności Małgorzata Ryś korzystała ze wsparcia władz miejskich oraz instytucji miast bliźniaczych Gdyni. W ten sposób zawiązała się współpraca warsztatowa z młodzieżą i pedagogami m. in. z Plymouth.

Junior wystawił zaprezentował ponad 30 premierowych spektakli i koncertów. "Arbuzowy Smok", "Koty i cała reszta", "Kto się nie boi", "Szach i Papuga" to tylko niektóre tytuły spektakli. Warto jednak pamiętać, że Ryś prowadziła przede wszystkim działalność edukacyjną. Dzieci i młodzież do dzisiaj tłumnie uczestniczą w warsztatach i zajęciach edukacyjnych. Ich program z roku na rok jest coraz bardziej rozbudowany. To nie tylko zajęcia typowo musicalowe, ale i warsztaty dramatyczne, aktorskie, wiersz, proza, bajka, a nawet teatr lalkowy.

- Uczestnicy zajęć w Teatrze Muzycznym Junior mają z założenia stać się zaczątkiem środowiska ludzi wiedzących, jak tworzyć rzeczywistość według swoich najśmielszych marzeń - podkreśla Ryś w książce "Musicale, operetki, wodewile ".

Za swoją działalność dyrektor odznaczona wyróżniona została nagrodą przez Prezydenta Gdyni. Ale najważniejsze zdają się być ogromne brawa, jakie Małgorzacie Ryś i młodym wykonawcom zgotowała publiczność poniedziałkowego koncertu. W trakcie tego wieczoru usłyszeliśmy największe musicalowe przeboje z tytułów jeszcze w Polsce niewystawianych. Znakomicie zaprezentowała się Joanna Knitter w "Raise your voice" z "Sister Act", Hanna Woźniak w "Defying gravity" z "The Wicked" oraz Monika Wendt Rożnakowska i Bartosz Rochowski w numerze "I want it All" z "We will rock you". Pomimo, że nie był to pełnometrażowy spektakl, to warto zwrócić uwagę na bardzo pomysłową i dopracowaną choreografię Małgorzaty Szczypińskiej, na co dzień tancerki Teatru Muzycznego.

Wyreżyserowany przez Małgorzatę Ryś koncert był prezentem dla wszystkich tych, którzy przewinęli się podczas dwudziestu lat przez scenę i sale ćwiczeniowe Teatru Muzycznego Junior. Nie był to jednak wieczór wspomnień, a raczej krok naprzód. Realizacja credo Juniora - "Poznaj siebie, bądź sobą, powiedz coś od siebie".

Na zdjęciu: "Szach i Papuga"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji