Artykuły

Gdynia. 20-lecie Juniora

Długi majowy weekend dla jednych będzie chwilą wytchnienia od codzienności, dla innych prawdziwym świętem. Dla pracowników i młodzieży Teatru Muzycznego Junior to czas szczególny, ponieważ 3 maja odbędzie się jubileuszowy koncert z okazji 20 rocznicy powstania gdyńskiego Juniora.

Na rocznicę Juniora przygotowano wyjątkowe wydarzenie - Musicalowy Koncert Marzeń pod wiele mówiącym tytułem "I want it all", który zobaczymy już 3 maja o godz. 17. Usłyszymy na nim 21 utworów, z których większość nie doczekała się w Polsce musicalowej prapremiery.

- To bardzo świeże utwory - przyznaje Małgorzata Ryś, twórczyni Teatru Muzycznego Junipor i reżyser Musicalowego Koncertu Marzeń. - Wśród nich pojawi się między innymi "Till I hear you sing one more" z musicalu "Love Never Dies", który światową prapremierę miał w marcu tego roku.

Ponadto usłyszymy przeboje z "Hairspray", "Sister Act", "Aspects of love", "Lion King", "Avenue Q", "The Wicked", "We Will Rock You" czy "Blood Brothers". Wystąpi 13 solistów, a wśród nich wychowankowie Juniora - m.in. Hania Woźniak, Ola Motyka, Marcin Szczepański, Krystian Krewniak, Piotr Makowski oraz zaproszeni goście specjalni koncertu (jednym z nich będzie wokalistka jazzowa Joanna Knitter).

Teatr Muzyczny Junior rozpoczął swoją działalność w 1990 roku. - Ówczesny dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, Jerzy Gruza, wpadł na pomysł stworzenia teatru młodzieżowego po wizycie w Gdyni Theatre Royal z Plymouth, ze spektaklem "Wistman's drum" i zaproponował mi prowadzenie takiego teatru przy Teatrze Muzycznym - wspomina Małgorzata Ryś. - Zaczęło się od musicalu "Brat Jacques", z udziałem ponad setki młodych osób ze szkół licealnych, w reżyserii Caroline Gawn z Londynu. Junior szybko rósł w siłę. Po jakimś czasie otworzyliśmy grupy dziecięce. Bywały lata, gdy w jednym semestrze mieliśmy ponad 350 uczestników na zajęciach.

Dzisiaj Junior rozwija i kształci około 250 osób w semestrze. Część z nich robi później kariery artystyczne (np. Maciej Konopiński jest obecnie aktorem Teatru Wybrzeże, Dominika Gwit zagrała Kaję w głośnych "Galeriankach" Katarzyny Rosłaniec).

- Trzeba pamiętać, że zadaniem Juniora nie było i nie jest przygotowanie do zawodu, choć niektórzy przychodzą do nas z takimi oczekiwaniami, a inni, nieoczekiwanie, odnajdują tutaj w sobie talent aktorski. Od początku chodziło nam o rozwój naszych podopiecznych, aby nauczyli się zadawać sobie ważne pytania i sami szukali na nie odpowiedzi, w czym oczywiście staramy się im pomóc - mówi Małgorzata Ryś.

Junior na stałe wpisał się w pejzaż gdyńskiej sceny teatralnej... i w pamięć osób, które uczestniczyły w zajęciach teatru, kierowanego przez Małgorzatę Ryś. - Grałem w "Kotach i całej reszcie", "Dworcu uczuć", "Kwiatach dla dziewczyn" i "Byle nie zwariować" - przyznaje Piotr Krużycki, uczestnik zajęć w Teatrze Muzycznym Junior w latach 1999-2004. - To niezapomniane przeżycia, które dały mi dużo odwagi scenicznej i oswoiły z występami publicznymi. Z wieloma wspaniałymi ludźmi poznanymi w Juniorze do dziś utrzymuję kontakt.

Podobnego zdania jest Anna Jackowska, w Juniorze od 2000 do 2004 roku. - Wspomnienia zostają na całe życie. Z perspektywy czasu widzę, jak dużo dały mi te zajęcia. Wszystkim gorąco polecam przygodę z gdyńskim Juniorem.

Obecnie prowadzone są trzy grupy dziecięce (dla dzieci w wieku 8-13 lat) i kilka młodzieżowych, w tym "elementy teatru fizycznego", "poczuj teatr", warsztaty wokalne, aktorskie i step amerykański. Najbliższy nabór planowany jest na przełom września i października bieżącego roku (informacje na ten temat pojawią się w sierpniu na stronie internetowej www.teatrjunior.pl).

- Teatr Muzyczny Junior wciąż się zmienia. Ciągle mamy nowe pomysły, słuchamy też uwag młodzieży i dostosowujemy program do ich potrzeb i oczekiwań. My zmieniamy go, a on zmienia nas - kończy Małgorzata Ryś.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji