Artykuły

O "Holender"!

Warszawska publiczność ko­cha Wagnera, nie jest jednak w tym względzie rozpieszczana przez stołeczne placówki mu­zyczne. Teatr Wielki także nie stanowi wyjątku: argument że ­nie ma kto śpiewać Wagnerow­skiej muzyki, wymagającej specjalnego rodzaju głosów, jest niestety wytłumaczeniem tra­fiającym do przekonania. Tym niemniej, wystawiony w 1974 roku "Tannhauser" podobał się i publiczności i krytyce. Czy usatysfakcjonuje nas obecnie "Holender Tułacz", kolejne dzie­ło niemieckiego reformatora teatru muzycznego, a trzecie(!) - po wojnie - wysławione w Warszawie? Można wyrazić po przedstawieniu premierowym, o którym informowaliśmy we wczorajszym numerze "SM'', optymizm raczej umiarkowany...

Do realizacji "Holendra" za­proszono wybitnych twórców zagranicznych: reżyserię powie­rzono Erhardowi Fischerowi, znanemu inscenizatorowi z Ber­lina - cieszącemu się dziś re­nomą światową. Jak zapowiedział przed premierą, nie naginał on swojej własnej estetyki do wy­magań polskiej publiczności, a "Holendra" zrealizował bardzo współcześnie proponując nowe, własne spojrzenie na to dzieło Wagnera.

Uczynił on główną bohaterką dramatu Sentę, młodą wrażli­wą i jak byśmy dziś powiedzie­li "nieprzystosowaną" do życia córkę norweskiego żeglarza Dolanda. Przeżywa ona w swojej wyobraźni opowieść o Holendrze Tułaczu stając się jedną z po­staci tej legendy...

Tak więc na scenie ogląda­my przeplatające się nawzajem (niestety nie zawsze czytelnie) dwa światy: realistyczny i ten ze snu Senty. Przez cały pierw­szy akt Senta nie wydając gło­su, leży zatem u brzegu sceny, sugerując tym widzom, że wszystko co dzieje się za jej plecami jest jej wyobrażeniem.

Na niedzielnej premierze kla­są wokalną na miarę Wagnera była Senta - Hanna Lisowska, która doszła do głosu w II i III akcie.

Dyrekcja Teatru Wielkiego w Warszawie, liczy na to, że "Holender" będzie miał powo­dzenie. Cóż - muzyka tej ope­ry, jednej z wcześniejszych w twórczości Wagnera, jest magnesem dla słuchaczy. Optymizm dyrekcji wydaje się jednak ryzykowny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji